MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlarla Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Uyunur?

20.01.2020 10:30:52

Evcil dostlarımızın bakımı, temizliği, sağlıkla alakalı aşılarının tam olması, bilinene bir sıkıntısının olmaması aynı ortamda ya da yatakta yatma konusunda ne onlara ne bize herhangi bir problem yaratması beklenemez.

Her ne olursa olsun iki taraf açısından da dikkatli olmak gerekir. Bu eylemi seven ya da yıllardır süregelen bir alışkanlık olarak sorunsuz sürdüren birçok evcil hayvan sahibi insan olabilir. Bu yazımızda biraz da tecrübesiz kişilerin, nelere dikkat etmesi konusunda bilgilendirici olacaktır. Genelde evcil hayvan sahiplerinin birlikte uyuyabildiği hayvanlar kedi ve köpeklerdir. Özellikle kedilerin biraz serseri hareketleri canları nerede isterse oraya geçme istekleri karşısında pek de yapılabilecek bir şey yoktur. Bir an için başka bir odada bıraktığınız kediniz sizden önce yatağınızı mesken edinmiş olabilir. Köpekler ise göreceli daha uysal ve laf söz dinleyen konumdadır. Siz istemediğiniz sürece odanıza bile girmeyeceklerdir.

Genelde yalnız yaşayan insanlar ve çocuklarımızın bu eylemi gerçekleştirdikleri en çok gözlemlenen durumdur. Uzmanların da belirttiği üzere bu konuda herhangi bir yasaklama ya da sağlığa aykırı bir durum olduğu belirtilmemiştir. Fakat tecrübelere göre dikkat edilmesi hususlar aşağıdaki gibidir.

  • Evcil hayvanımızın ve bizlerin sağlığı açısından iki tarafın bir sağlık problemi olmamalıdır.
  • Uykunun biz insanlar için ne kadar önemli olduğu sağlığımız açısından da dikkat etmemiz gereken husustur. O günlük uykumuzu alabilmek, herhangi bir rahatsızlık yaşamamız adına ihtiyacımız olan dinlenmeyi ve vücudumuzu dinlendirmeyi bize sağlayacaktır. Öncelik durum burada evcil hayvan sahibinin güzel ve rahat bir uyku çekebilmesidir.
  • Dostumuzun ve bizim bunu isteyerek iki taraftan birinin isteksiz olmaması ve sinir bozucu bir hal almadan beraber uyuma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Evcil Hayvanlarımızla Uyumanın Negatif ve Pozitif Yönleri Nelerdir?

Uzmanlara göre deşarj olma, zihnin rahatlaması açısından bir evcil hayvanlar uyumak oldukça iyi gelmektedir. Duygusal olarak büyük bir rahatlama getirdiği ve arkadaşlık, sevgi ve depresyonun azalması konusunda uzmanların, terapistlerin tavsiye ettiği bir durumdur. Sosyal açıdan günümüzde teknolojinin çocuklarımızı elinde oynattığı bu günlerde onlara paylaşma ve sevginin gücünü de çok kolay öğretebilmektedir. Güne çok daha zinde ve kendini dinlenmiş olarak sabah yataktan uyanmanız mümkündür.

Tüm bunların yanında negatif yönleri de az değildir. Özellikle uyku kalitenizi ve sağlığınızı etkileyebilecek bu aktivite karşısında evcil dostunuzun karakterini ve hareketlerini iyi tanımalı onun sağlıklı bir evcil hayvan olduğundan emin olmalısınız. Kedilerde horlama eylemini çok sık görmesek de bazı ırk köpeklerde horlama, garip sesler çıkarma ve rüya görme uyku kalitenizi beraber uyurken aşağılara çekebilir. Ayrıca kimi evcil hayvan hiç hareket etmeden uyuyabilirken bazı dostlarımız uyku halinde oldukça aktif olup sizi rahatsız edebilir. Özellikle yaz aylarında bu tüylü dostlarla temas halinde olmak zaten içinden çıkılması zor olan bu sıcaklarda ekstra terleme, hareket alanı darlığı ve huzursuzlukla uyku kalitesinin ve güne iyi başlayabilmenin önüne geçmektedir.

Evcil dostumuzun hijyen kurallarına uyması adına bakımının yapılması yatağa ve evin diğer bölümlerine geçmeden gerekli temizliğinin yapılması bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca sağlık açısından tüm aşı ve hastalıklara dair testlerinin yapıldığından herhangi bir rahatsızlığı olmadığından emin olmak zorundasınız. Bu beraber yatmasanız dahi aynı ortamda bulunduğunuz için oldukça önemlidir. Uyku saatlerinin bozulmamasına, derin ve eksiksiz bir uyku çekmenizin önüne geçen bir eylem ve harekette bulunuyor ise  arada ince bir çizgi çekmeniz gerektiğinin farkında olmanız oldukça önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar