MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

17.01.2020 12:29:16

Sanılanın aksine evcil dostlarımızın patileri ve ayakları oldukça hassastır. Günümüzde birçok köpek en çok pati ve ayaklarından yaralanmaktadır. Pati bakımından kasıt ise patinin sokakta tozlanıp, kirlenmesinden çok daha fazlasıdır. Birçok hayvan sever bu konuda titiz olsa ve üzerine düşse de hala birçok kişi bu konuda yeterince bilgiye gerektiği kadar sahip değildir. Gezintilerde pati aralarına kaçan maddeler, tırnak uzaması, pati kirlenmesi ve çatlaklar rutin olarak kontrolü edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Günümüz şehir hayatında sokaklar, park ve bahçeler birçok tehlikeli yabancı cisim nedeniyle evcil dostlarımızı olduğu gibi birçok hayvanın da sağlığını ve yaşamını tehlikeye sokabilmektedir.

Pati ve ayak bakımı köpeklerimizin sağlıklı bir yaşam sürmesi, gönüllerince koşup, eğlenebilmeleri, diledikleri gibi oyunlar oynayabilip, neşelerini kaybetmemeleri adına bizlerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Ve pati bakımının aşama aşama şu şekilde bakımını gerçekleştirebiliriz.

Tırnakların Kesilmesi

Veterinerler bu hizmeti hayvan sahiplerine sunmakta olmakla birlikte uzun yıllar hem bu işe para vermek hem de vakit harcamak pek akıllıca davranış olmayacaktır. Öyle ya da böyle belirli aralıklarda aynı kendimizde olduğu gibi köpeklerimizin de tırnak kesme vaktinde kesilmesini sağlamalıyız. Yürürken ya da evde zeminde hareket ederken patilerinin altında bir tıkırtı ya da ses duymanız tırnaklarının uzadığının vaktinin geldiğiniz bizlere işaret etmektedir. Kaliteli bir tırnak makasının yanında kesim noktasına dikkat edilerek hemen hemen herkesin kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir işlemdir. Çok tırnak etinin dibine yaklaşmadan uçlarından köpeklerin tırnakları belirli aralıklarla kesilmelidir.

Sıcak ve Soğuk Havalarda Bakım

Sıcaklarda zeminlerin ne kadar ısındığını ve dostlarımızın ayaklarının bu sıcaklıktan yara olabileceğini asla unutmayın. Asfalt zemin, kumluk alanlar yürüyüş yapmamanız gereken bölgelerdir. Gündüzleri oldukça fazla ısınan bu yerleri güneş battıktan sonra ya da serinlik çöktüğü zamanlarda tercih etmeniz en mantıklı hareket olacaktır. Ayrıca soğuk kış aylarında onların da ayaklarından üşüyebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Patilerde üşümeye ve soğuğa bağlı çatlaklar en sık görülen durumdur. Yaptığı her hareket ve adım canının yanması ve huzursuzluk yaşamasına yol açacaktır. Özellikle bu tip durumlara karşı patilerine özel numaralarda üretilmiş ayakkabılar kullanmak alternatif bir çözüm olacaktır. Soğuk havalarda dışarıdaki gezintilerin dönüşünde ılık su ile patilerini de yıkamayı asla unutmamalısınız.

Yaralanmalar

Kesik ve çizikler ilk yardım alınması gereken ve acilen müdahale edilmesi gereken durumlardır. Evcil dostunuzun patisinden kaynaklı acı çekmesi, kanama görmeniz, kesik ve çizikler tıbbi müdahalenin gerektiği başlıca sebeplerdir. Tabi evcil dostumuzun bu aşamada ne kadar hırçın ve agresif olabileceğini gör ardı etmemek gerekir.

Pati Nem Bezlerinin Kuruması

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de el çatlamasına benzeyen bir durum oluşması mümkündür. Patilerin yeterince nem alamadığı durumlarda, kuruyarak çatlaklara ve kanamaların meydana gelmesine neden olur. Ağrı ve sızının yanında köpeğinizin istemsizce huzursuz ve tatsız bir ruh haline bürünmesiyle de sorunlar ardı ardına gelir. Bu tip durumlarda yaşadığınız ortam şartları ve köpeğinizin ırkına bağlı olarak onlar için özel üretilmiş nemlendirici losyonlar tam olarak aradığınız şeydir. Patilerine masaj yaparak nemlendirme işlemini belirli aralıklarla uygulayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar