MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

17.01.2020 11:04:26

Evcil dostlarımızın yüzlerindeki o tatlılık, masumiyet, huzur ve mutluluk bizlerin yaşamlarına yaptıkları sevimli dokunuşlar ile hayatlarımızda önemli yer tutmaktadırlar. Bakımlarından, beslenmelerine ve sağlıklı bir hayat sürmelerine kadar her şeyi eksiksiz yapmaya çalışsak da mutlaka bazı şeylere yetişemememiz olası bir durumdur. Gün içinde ağız, burun ve yüzlerini toz, toprak demeden her yere soktukları düşünüldüğünü akıntı olması, yüzlerinin tozlanması oldukça olağan bir durumdur. Kimi cins köpeklerin gözlerinin akıntısı yüz yapısı ve ırkın genetik sorunları nedeniyle akıntı yapması ise sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olabilmektedir.

Gözlerinde biriken toz, çapaklanma, akıntı gördüğünüz zamanlarda göz temizliği yapmanız gerekebilir. Uzun ya da kısa tüylü fark etmeden her ırk köpekte göz temizliği ihtiyacı gerekebilir. Bu çok olağan bir durum olup genelde normal bakım gibi yapılması gerekse de kimi zaman göz sorunlarının habercisi de olabilmektedir. Evcil dostlarımızın bakım ve temizliği sadece vücut olarak düşünülmemeli, göz, kulak, yüz temizliği de oldukça önemlidir.

Köpeklerde Göz Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yumuşak, tahriş etmeyecek ve temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Oda sıcaklığında temiz bir su kullanın. Bezin çok ıslak ve onun gözünün su içinde kalmamasına dikkat edin.
  • Islandığında dağılacak tuvalet, kâğıdı, peçete, kağıt havlu gibi ıslandığında parçalanacak, dağılacak malzemelerle temizlik işine girişmeyin. Gözünün içinde ve çevresinde ona rahatsızlık verebilecek parçalar bulunmasına neden olabilir.
  • Islak mendil kullanılmamalı. İçeriğinde kimyasallar, göze temas etmesi halinde kızarıklık, tahriş, yanma ve kaşıntı yapabilmektedir.
  • Göz ve çevresi oldukça yumuşak ve hassas olduğu için el hareketlerinizin sertliğini ve baskısını güzel ayarlayın. Evcil dostunuzu ürkütmeden ve canını sıkmadan yumuşak hareketlerle çevresini temizleyin.
  • Kimyasal ve sabun ile temizlemeye çalışmayın. Nemli bir bez, hafif ılık su tüm işinizi görmeye yetecektir. Ayrıca göz temizliği için özel göz losyonları kullanabilirsiniz.
  • Bir gözünü temizlerken kullandığınız bez, pamuk ise temizleyeceğiniz diğer gözü aynı kısımla temizlemeyin. Bu herhangi bir enfeksiyon var ise diğer göze de bulaşmasına sebep olabilir.

Köpeklerin Gözleri Nasıl Temizlenmeli?

El bezi ya da pamuğunuzu hafifçe ılık suya batırın. Kirli gözden temizlediğiniz kiri öbür göze bulaştırmamak için bezin aynı yerinle farklı gözü temizleyip, enfeksiyon var ise bulaştırmayın. Unutmamalısınız ki gözü değil göz çevresindeki toz, kir, çapak ve akıntıları temizlemek önceliğimiz. Alma şansınız var ise köpeklere özel olarak üretilen göz losyon ürünlerini tercih etmelisiniz. Göz temizliğine dair her türlü ihtiyaca cevap veren ilaç şeklinde paket olarak sunulmaktadır. Onu ürkütmeden sevgi dolu yaklaşmalı, adeta oyun oynuyormuş havası vermelisiniz. Gözleri silerken kullandığınız bez ya da pamuk ne olursa olsun hafif dokunuşlar ve canını acıtmadan sert darbelerden kaçınmalısınız. Gözündeki çapak ya da akıntıyı ortada kaldıramadıysanız güç uygulamadan, kullandığınız temizlik bezini biraz daha nemlendirip tekrar deneyiniz. İkinci mutlaka bu kötü görüntü ortadan kaybolacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar