MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerden Uzak Tutulması Gereken 5 Zararlı Besin

17.08.2019 23:49:03

Köpekler bizler gibi her şeyi sindiremezler. Mideleri bizden daha hassastır, biz yerken sorun olmayan bazı besinler köpeklerde çok büyük sorunlara yol açabilir hatta sonuçları ölüme bile götürebilir. Bu yüzden köpeklere yemek verirken ne verdiğimize çok dikkat etmeliyiz. Peki hangi besinler zararlı biliyor muyuz? Gelin köpekler için zararlı besinlere bakalım. İnceleyelim ve bilgi sahibi olalım. 

1. Avokado 

Avokado içerisinde bulunan yüksek toksik persin maddesinden dolayı köpeklerde ishal ve kusma gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden içinde avokado içeren hiçbir besini köpeklere vermemelisiniz. 

2. Süt ve Süt Mamülleri 

Kediler kadar köpeklere de verilen süt ve süt ürünleri köpekler için oldukça zararlıdır. İçerğinde bulunan laktoz yüzünden köpekler sütü sindiremez ve laktoz intoleransı meydana gelmektedir. Köpeklere süt ve süt ürünleri vermek ne kadar yaygın olsa da oldukça yanlış bir davranıştır. 

3. Çay ve Kahve Çeşitleri 

Köpeklere bu tür ilaçları vermek oldukça yanlıştır. Köpekler bu içecekler yüzünden sinir sistemleri bozulur ve kalbine zarar verir. Uzun süreler tekrarlanması sonucu ölümcül hastalıklara yol açabilir. Siz siz olun sakın bu içecekleri köpeklere vermeyin. Uzun vadelerde köpeğe kalıcı hasar verebilir. 

4. Her Çeşit Çiğ Et 

Köpekler çiğ ya da pişmiş olarak aramasa da etleri pişirerek vermeniz en doğrusudur. Çiğ et verildiğinde köpekler gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya gelmekteler. Özellikle de somon gibi balıklar çiğ yenildiğinde ağır zehirlenmeler meydana gelmektedir. Teşhis konulmadığı takdirde sonuçlar ölümcül olabilmektedir. Aman dikkat dostlarımızın sağlığını tehlikeye atmayalım! 

5. Çikolata 

Çikolatanın içeriğinde yüksek miktarda theobromine maddesi bulunmaktadır. Bu köpekler için oldukça zararlı bir madddedir ve hemen zarar vermeye başlar. Köpeğinizin çikolata yediğini farkettiğiniz anda hemen bir veteriner hekime görünmeniz şart. 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar