MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kakadu Papağanı Hakkında Genel Bilgiler

16.08.2019 22:28:51

Evde beslenebilen kakadu papağanları son derece sosyal olan kişilikleri ile oldukça sevilir ancak zorlu bir kuştur. Kakadular beyaz, pembe, gri ve siyah tüyleri ile diğer papağan türlerinden ayrılır. 

Kişilik Özellikleri 

Kakadu papağanının yalnızca kaçmasını engellemek için değil, aynı zamanda onu yok etmesini engellemek için kafesinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu kuşlar kafesi çiğneyip ona zarar verebilirler. 

Kakadunuza sınırlarını önceden öğretmeniz gerekir. Son derece sosyal hayvanlar olan kakadular yeterince dikkatinizi çekmediğinizi düşünürlerse, dikkatlari üstüne toplamak için çığlık atarlar. Ona dikkatini çekmesi, zaman geçirmesi için oyuncaklar verebilirsiniz. Böylece evde kimse olmadığı zaman kendini eğlendirmeyi öğrenirler.

Son derece zeki ve duygusal olan bu kuşlar onunla çok ilgilenmezseniz depresyona girebilme eğilimindelerdir. Şapşallıkları ve öfke nöbeti geçirmeye yatkınlıkları evde iki yaşında bir çocukla yaşamaya benzer.

Konuşmaları

Kakadular çok yüksek ses tonlu canlılardır, özellikle de gün doğumu ve gün batımı gibi günün belirli zamanlarında oldukça gürültülü olabilirler. Ayrıca birkaç kelime ve kelime öbeği öğrenebilirler.

Sağlık

Kakadular tüylerini çekmeye eğilimlilerdir, bu da psittasin gaga ve tüy hastalığı(PBFD)'na sebep olabilir. Bunun yanında karaciğer yağlanması ve obeziteye yatkın canlılardır.

Fiziksel Özellikleri

Birçok kuşun aksine kakadular dimorfiktir, yani erkek ve dişiler neredeyse aynıdır. Bu tüylü arkadaşınızın cinsiyetini bilmek çok zordur. Bazı kakadu türleri, cinsiyetler arasında çok ince farklılıklara sahiptir. Örneğin erkekler dişilerden biraz daha büyük olabilirler.

Bir kakadunun en belirgin özelliği gagalarının alt çeneleridir. Alt çenesine yakından bakarsanız belirgin "U" şeklinde bir bölge görürsünüz. Bu kepçe şeklindeki özellik, kakadunun "üç yollu ısırık" olarak bilinen şeye sahip olmasını sağlar. Yiyecekleri, dalları ve hatta bakıcısı insanların parmaklarını sıkarken gagalarına ekstra güç verir. Bu özellik sayesinde benzer boyutlardaki diğer kuşlardan daha acı verici ve zararlı ısırıklar verebilirler.

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar