MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Doğa Çevre ve Hayvan Koruma Polisleri İstanbul'da Görev Başında

5.11.2020 11:35:57

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü içerisinde kurulan Çevre ve Hayvanları Koruma ekipleri artık buraya dair işlenen suçları engellemek için iş başına geçti. Daha önce buradaki haberimizde de duyurduğumuz konu hakkında çok daha somut adımların hayata geçmesi sevindirici bir gelişme olarak gözüküyor. İlk olarak Kocaeli’nde faaliyete geçen ekiplerin ardından İstanbul’da aldıkları eğitim sonrası 1 komiser yardımcısı ve 5 polis memurundan oluşan ekiple görevlerine başladı.

Ekip Üyeleri Tamamen Donanımlı ve İşinin Ehli Kişiler

1 Veteriner, 2 Veteriner Teknikeri, 1 Orman Mühendisiyle, Yaban Hayatı ve Avcılık bölümü mezunu toplam 5 polisten oluşan ekibin görevlerine dair aldıkları eğitim sonrası çalışmalarına son sürat başladı. Tüm bunların yanında gelebilecek ihbarlara ve olaylara karşı tam donanımlı olan bu polislerimize ek olarak yapacağımız şikayetleri mobil uygulama üzerinden de bildirebileceğiniz.

Gelen ihbar sonrası harekete geçen ekip, kendi işleri için özel olarak hazırlanmış araçla ihbar noktasına ulaşıyor. Araç içerisinde klimalı kafes, file, kedi ve köpekleri yakalamaları için özel yakalama aparatları bulunuyor. Gönüllük esasına göre ekibin toplandığına dikkat çeken yetkililer doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek için gerekli uzmanlığa sahip kişilerden seçildiğini belirtti.

27 Temmuz’dan itibaren başarılı şekilde görevlerini yerlerine getiren yetkililerimiz o günden bu yana 500'ün üzerinde ihbarı değerlendirdi. Şüphelilerden 20 tanesinin adli ve idari işleme tabii tutulmasının yanında 100.000 TL civarında da para cezası kesildi.

Yetkililere Daha Kolay Ulaşabilmek Adına “HAYDİ” Uygulaması Yayında!

Şikayetlerin yapılabilmesi adına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Haydi uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Hayvanları, yaralama ve öldürme, sokağa terk etme, aç kalmalarına neden olma, şiddet uygulama gibi tüm suçların önüne geçmeyi amaçlayan yetkilerimizin işini daha da kolaylaştıran bu uygulama sayesinde şahit olduğunuz durumları onlara bildirebilirsiniz. Bu sayede sizler de suçun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Kısa sürede ihbar yerine ulaşma ve müdahale şansını elde edecek olan yetkililerimize gerektirdiği taktirde ihbar konusu ve olay yeri fotoğrafını da gönderebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için:

Android Market’e Buradan

App Store’a Buradan

Kaynak: AA
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar