MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

British Shorthair Kediler Hakkında 7 Şaşırtıcı Gerçek

30.08.2021 12:01:33

Her ne kadar farklı kedi ırkları yüzünden popülaritesi düşüyor gibi görünse de muhtemelen ülkemizdeki cins kediler arasında en büyük dominasyona sahip kedi ırkıdır. Sevimli yüzleri ve sakin mizaçlarıyla tam bir ev kedisi kalıbına uyan bu dostlarımız hakkında hem doğru bilinen yanlışlara hem de ilk kez duyabileceğiniz bilgilere gelin göz atalım! Ayrıca bu ırkın genel bilgileri ve karakteristik özellikleri hakkında bilgi almak için buradaki konumuza göz atabilirsiniz.

1-Kucaktan Hoşlanmazlar

Eğer bu pofuduk görüntülü kedinin kucağınızda mır mır yatmasını istiyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Oldukça ilgi hastası ve sahipleriyle vakit geçirmeyi sevseler de bu dostlarımız çok fazla kucakta yatmaktan hoşlanmıyorlar.

2-Sadece Gri Renklerde Bulunmazlar

British Shorthair kedileri denince akla gri-mavimsi kürk rengi tonları ve hatta kehribar göz rengi gelmektedir. Ama bu tamamen yanlış bir bilgi olup kürk renginin 25 farklı varyantı olabileceğini bilmelisiniz. Bembeyaz bir British Shorthair görebileceğiniz gibi simsiyah da görebilmeniz son derece olasıdır. Göz konusunda kehribar rengi ırkın genel baskın özellikleri olarak öne çıksa da başka renk tonları da olabileceğini bilmelisiniz.

3-Uzun Yaşarlar

Genelde bu tip ırkların kalıtsal hastalıkları olduğu düşünülerek yaşamları ağrılı ve kısa sürüyor diye bilinen yanlış bir inanış vardır. Uzaktan akrabaları olan Scottish Shorthairler’le karıştırılmaları bundaki en büyük sebep olup, ortalama bir British Shorthair ömrü 15-18 yıl arasında sürebilmektedir. Oldukça sağlıklı olan bu dostlarımızın genel kontrolleri ve aşıları vaktinde yapıldığı taktirde sağlıklı bir ömür sürmesi kaçınılmazdır.

4-Avcılık Amacıyla Ortaya Çıkmışlardır

1800’lü yılların ortasında ortaya çıkmaya başlamalarındaki en temel sebep yaşadıkları ailenin ürünlerini kemirgenlerden korumalarının istenmesidir. Her ne kadar şu an hantal ve miskin kediler gibi görünseler de oldukça kaslı ve atik bir fiziksel yapıya sahiplerdir.

5-Kilo Almaya Son Derece Yatkınlardır

Her ev kedisinin buna yatkın olduğu bilinen bir durumdur ancak bu dostlarımızda tehlike daha büyüktür. Günümüzde eskiye nazaran çok daha hareketsiz olmaları ve yemeyi çok sevmeleri yüzünden yavruluklarından itibaren düzenli olarak diyet programları ve günlük oyun ihtiyaçları belirli bir rutine oturtulmalıdır.

6-Sessiz ve Sakinlerdir

Kedi sahiplenme konusunda endişeleriniz var ise bu kedi ırkı tam bir ev kedisidir. Oldukça sessiz miyavlayan ve hatta onu bile sessiz yapan bu dostlarımızın ev içerisinde varlığıyla yokluğu bir gibidir.

7-Mırlama Sesleri Oldukça Güçlüdür

Oldukça sessiz dememize rağmen mırlarken çıkardıkları yoğun ses sizleri fazlasıyla şaşırtacaktır. Dünyanın en yüksek mırlama desibeline sahip kedi ise yine bu ırkın mensubudur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar