MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

British Shorthair Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

30.12.2019 13:22:30

İsminden de anlaşılacağı üzere İngiliz kökenli bir kedi türüdür. 19. Yüzyılda yarışmalara katılarak, dereceler alarak adından söz ettirmiştir. Her ne kadar birçok yeni ve farklı kedi ırkı nedeniyle popülaritesi düşmüş olsa da dünyada en fazla bilinen kedi ırkları arasında hala yerini korumaktadır. Yuvarlak kafası ve güçlü vücuduyla oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir.

British Shorthair Kedisi Tarihçesi

Anavatanı İngiltere olan, haşere kontrolü amacıyla üretilmiş bu kediler, kısa sürede halk içerisinde herkesin evinde bulunmakta olan bir ırk haline geldi. Yarışmalar ve gösterilerde hep önde olması sayesinde tüm dünyada popülerliği kısa sürede arttı. 20. Yüzyılın başlarında geçen savaşlar sebebiyle ırkın sayısında hatırı sayılır azalma olsa da yapılan çalışmalar ve ırk koruma programları sayesinde, günümüze kadar ulaşabildiler. 1800’lü yıllardan itibaren süs kedisi olarak fazlasıyla rağbet gördü.

British Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Birçok hayvanda olduğu gibi ağırlık ve fiziksel özellikleri cinsiyetine göre değişkenlik göstermektedir. 4-9 kg arası ağırlık ve biraz tombul vücut hatlarına sahiptir. Sağlıklı bir British Shorthair 15-20 yıl arası ömre sahiptir. Karakteristik renkleri gri-mavi tonlarında, büyük ve geniş bir kafası vardır. Kehribar ve altın sarısı göz rengi, sık ve yumuşak tüylere sahiptirler. Geniş göğüs yapısı ve orta uzunluklu bacaklarına ek olarak geniş patileri bulunmaktadır. Genel olarak kaslı bir vücut yapısına sahiplerdir.

British Shorthair Kedisi Karakteri

Tam olarak ev kedisi özelliği taşımaları ve yalnız kalmaktan hoşlanmaları birçok hayvan severin dış görünüşünden sonra tercih etme sebebi olabilir. Uysal bir kedi ırkı olmasının yanında diğer evcil hayvanlar ve insanlarla çok güzel anlaşır. Ortama uyum sağlama konusunda mükemmel bir yapıya sahiptir. İlgi ve sevgi delisi olmamasının yanında canı istediği zaman kendini sevdirmesi ve aile üyelerine yanaşması biraz kibirli gelebilir. Yumuşak ses tonu çok tatlı bir miyavlama çıkarmasını sağlar. Kucak kedisi olmamasına rağmen sahibinin yanında vakit geçirmek hoşlarına gitmektedir. Her yavru kedi de olduğu gibi yaramazlık ve aktiflik seviyeleri yaş aldıkça azalmaya başlar. Etrafla ilgisinin az olması, çok fazla oyun ihtiyacı olmaması yüzünden evde tek başına kalması sorun teşkil etmemektedir. Her ne kadar ırkın genel karakteristik eğilimleri bu şekilde olsa da her kedinin farklı bir karakteri temsil edeceği unutulmamalıdır.

British Shorthair Kedisi Bakımı ve Sağlığı

Sık ve kısa tüylü bir kedi ırkı olduğu için tüyleri için ekstra bakım göstermenize gerek yoktur. Haftalık tüylerini tarama yeterli olacaktır. Tüylerinin yumak yumak olması ve düğümlenmesi gibi sorunları görmeniz pek olası değildir. Çok fazla sıcaktan hoşlandıkları söylenmez. Yazları taze ve temiz sularını eksik etmemekle birlikte ortam sıcaklığının çok fazla olmamasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Tüy sağlığı ve hastalıklara daha dirençli olması adına kaliteli ve besin değerleri yüksek mamalarla beslenme önerilir. Düzenli aşılarının yapılması ve parazit kontrolü oldukça önemlidir. Sağlıklı bir British Shorthair kedisi 15-20 yıl arası yaşayabilmektedir. Gözleri akıntı yapmaya yatkınlık gösterdiği için ara ara gözlerinin temiz ve nemli bir bez yardımıyla temizlenmesi gerekebilir. Tırnak kesimi de tüylerinin taranması gibi atlanmaması gereken bir husustur. Irkın yatkın olduğu ve gözlemlenen bazı genetik hastalıklar mevcuttur. Hipertrofik kardiyomiyopati yani kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları. Bu sebepledir ki düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları eksiksiz ve gününde takip edilmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar