MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizi Sakinleştirme ve Yatıştırma Teknikleri

31.12.2019 10:29:10

Evcil dostlarımız bazen gergin ve kaygılı bir ruh halinde içinde bulunurken bu agresif tavırlar sergilemesine de zemin hazırlayabilir. Yabancı insanlar, farklı kokular, gök gürültüsü, şimşek, diğer hayvanlar, başka bir köpek veya yüksek ses korkmasına, gergin hale gelmesine neden olabilir. Köpeğinizi iyi tanımak, onların beden dilini, kuyruk hareketlerini iyi analiz edebilmek, onu korkutan şeyleri kavrayabilmek her şeyden önce onun karakterini anlamak, gerildiği ve korktuğu anlarda onu sakinleştirebilmenizi sağlayabilecek en temel unsurdur.

Evcil Dostumu Nasıl Sakinleştirebilirim?

Korkan ya da kendini tehlikede hisseden köpekler, agresif tavırlar sergilemektedir. Burada müdahale edebilmek ve durumu kontrol altına alabilmek adına yapılması gereken köpeğinizi buna iten problemi anlamak olmalıdır. Yüksek sesten, onu tehlikede hissettirebilecek kokular, herhangi bir eşya onu huzursuz yapabilir.

Sorunun Sebebini Anlamaya Çalışmak

Sorunun sebebi birden fazla şey olabilir. Bunu anlamak köpeğinizi daha iyi tanımaktan geçer. Vücut dili, onu korkutan ürküten şeyler, ırkının özellikleri, çevredeki nesnelere verdiği tepkiler bu ikinizin arasındaki bağa ve yakınlığa bağlı olarak kolaylık sağlayabilmektedir. Ürktüğü ve onu geren şeyleri ondan uzak tutmak adına sorunu ortadan kaldırmaya çalışmanız onun rahatlamasına ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

İlgisini Dağıtmak

Köpeğinizin gergin ve kaçamak tavırlar sergiliyorsa onun dikkatini dağıtmak bazen işinize yarayabilir. Mama saatini öne çekmek, sevdiği oyuncaklar ile ilgisi buraya kaydırmak, beraber aktivite içerisinde bulunmak, kaygısını azaltırken korktuğu şeylerin tekrarlanması halinde gergin hale gelmesini azaltacaktır.

Onu Sevmek ve Konuşmak

Köpekler oldukça sosyal canlılardır. Doğada sürü olarak yaşadıkları düşünüldüğünde, yalnız kalmaktan çok hoşlandıklarını söyleyemeyiz. Onların agresif ve gergin hale gelmesinin temelinde genelde yalnızlığa bağlı korkmaları ve depresif tavırlar içerisine girmeleri yatar. Araştırmalar sonucunda köpekleriyle konuşan, şefkatli ses tonu kullanan, sevme eylemini gerçekleştiren köpek sahipleri, evcil dostlarıyla daha kolay iletişim kurabilmektedir. Köpeğinizin agresif ve gergin olduğu durumlarda ona dokunmanız, güzel sözlerle sakinleştirmeye çalışmanız genelde sözünüzü dinlemelerini sağlamaktadır. Kendilerini mutlu ve sakin hisseden köpekler, olumsuz ruh halinden kolaylıkla çıkabilmektedir. Baş ve sırt bölgelerinden okşanmayı seven köpekler ayrıca kendilerini güvende de hissetmektedirler.

Kaygı Durumunu Azaltmak

Birçok şeyin başında köpek sahiplerinin, köpekleri ile iletişimi ve verdikleri eğitim sayesinde sorunları kolaylıkla çözülmektedir. Sahibini lider olarak kabul eden köpekler genelde agresif tavırlar ve ekstrem olaylar yaşanmadığı sürece kolay kolay gergin bir ruh haline içine girmezler. Eğitimli köpekler daha az heyecanlanmakla birlikte, veteriner ziyaretlerinde ya da gök gürültüsünde kaygı seviyeleri minimuma inmektedir. Ayrıca köpekler, sahiplerinin ruh hallerini de hissedip analiz edebilirler. Eğer gök gürültüsü ve şimşek tarzı doğal durumlar sizi de korkutuyorsa belli etmemeniz onun da kaygı duymasının önüne geçecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar