MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Korkak ve Çekingen Kedilere Yaklaşma

31.12.2019 12:30:08

Kediler kendilerini korurken, çevrelerine de aşırı duyarlı olmaları, her şeye ve herkese şüpheci davranmalarına neden olmaktadır.  Kendilerini koruma mekanizmaları oldukça gelişmiş olmakla birlikte, bu alanda atalarından gelen genleri olduğu gibi taşımaktadır. Korku ve bu korkuya bağlı korunma amaçlı agresiflik, korkak ve ürkek tavırlara bağlı çekingenlik birçok kedide görülebilir. Kedilerin hal ve hareketlerinde karakterlerinin ve ırkın baskın özelliklerinin görülebileceği de kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Dışarıda gördüğümüz yardıma muhtaç kedi bile hiç umulmadık reaksiyon gösterebilir. Ne kadar aç ve üşüyor olsa da korkak ve çekingen tavırları sürdürmesi beklenebilir. Bugünkü yazımızda, kedilerle nasıl güven içerisinde ve sakinlikte iletişim kurabileceğimiz üzerine bilgiler paylaşacağız.

Birçok kişinin kedilerin vücut dilini ve psikolojisini anlaması konusunda zayıf kaldığını belirtebiliriz. Kediler korktukları şeyi gördükleri zaman hemen kaçıp gitmezler ya da çekin tavır içerisinde bulundukları zaman bize zaten hareketleriyle bunu gösterirler fakat biz anlamak istemeyiz. Kuyruğunu vücuduna sarması, çekingen bir tavır içerisinde olduğunu gösterirken, tüylerini kabartması, kulaklarını dikmesi ise korku psikolojisinde olan bir kedinin korkmuş fakat kendini savunma haline geçtiğini gösterir. Bu tip hareketlere girmiş kedilere yaklaşmaya çalışmak, dokunmak oldukça zor ve riskli bir durumdur.

Kedilere Yaklaşabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle korkuya zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırmak ilk atmamız gereken adım olabilir. Onun rahatlaması adına olumsuz şeylerin kaybolması ilk temas için olumlu bir hareket olacaktır.
  • Yavaş tonla ve kısık bir sesle ona seslenmek, göz göze gelmek ve gözlerimizi kırparak ona işaret göndermek her kedide işe yaraması beklenen durumdur. Vereceği tepki neticesinde verdiğimiz selamı alıp, bize güven duyması beklenebilir.
  • İlk tanışma ve güven duygusunun kedi dostumuza verilmesi sonrasında, ona kuru ya da ödül maması ikram etmek aranızdaki bağın gelişmesine yardımcı olacaktır.
  • Ani hareket ve yüksek sesle konuşmak, onun daha çok ürküp, saklanmasına neden olabilir.
  • Karşılarında dev gibi insanların dikilmesi ve belirmesi illaki bu küçük canlıları alışkın olsalar dahi ürkütebilir. Cüssemizin farkında olup, onlara nezaketle yaklaşmak her daim güven aşılama konusunda bir adım daha bizleri yaklaştıracaktır.
  • Kedilerin dikkati çabuk dağılabilir. Başarısız yaklaşma ve tanışma girişimlerinde biraz bekleyip, tekrar denemek bir dahaki sefere güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.
  • Kedileri severken de onları ürkütüp, korkutabilirsiniz. Kedilerin hassas noktaları ya da karakterine bağlı dokunulmasını istemedikleri yerler bulunabilir. Bu durumda tırnak ya da pati yemeniz olası. Dikkatli olmanızda fayda var.
  • Onların ilgisini oyuncak ya da onların karşı koyamayacağı kokular ile belli bir noktaya çekerek, bağınızı geliştirmeniz de ihtimaller arasındadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar