MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Uzun Süre Görmedikleri Sahiplerini Unutur mu?

30.08.2021 13:37:33

Kedilerle bir bağ kurmak ve bunu kalıcı hale getirmek epey vakit alan bir durumdur. Ama birçok kedi sahibinin onlardan uzunca bir süre ayrı kalma sonrası onları unutacağı korkusu ve onlara karşı davranışlarının değişeceğini düşünmeleri son derece kafa kurcalayıcıdır.

Ayrıca diğer husus ise uzunca zaman beraber vakit geçirdiği sahibinin değişmesi sonucu yeni sahibine alışma süreci de akla gelen diğer sorudur. Kedilerin hafızaları ve insanlarla ilişkileri konusunda ne kadar bilgiye sahipsiniz? Dostlarımız bizleri uzun bir süre görmezse unutur mu? Gelin yazımızın devamında sorularımızın cevaplarını bulalım!

Kedilerde Hafıza Gücü

Sanılanın aksine kedilerin hafızası son derece güçlüdür. Bunun en büyük göstergesi ise düzenli rutinlerinin değişmesi sonucu yaşadıkları stres ve içine kapanıklıktır. Fakat kısa süreli hafızaları bu konuda çok iyi değildir. Köpekler gibi temel düzeyde eğitim alamamaları da bundan kaynaklıdır. Ayrıca yapılmaması gereken davranışları da yapmaları bunu kısa sürede öğrenememeleri nedeniyledir. Kedilerin hayatta kalmaları ve yaşamlarına sorunsuz devam edebilmeleri için bu tip kısa süreli hafızalarını kullanmaları gereken durumlar ihtiyaç dahilinde değildir.

Karınlarını doyurma, barınacak yer bulma ya da kendilerini tehlikelere karşı korumak için hem iç güdüleri hem de uzun süreli olarak hafızalarında yer eden hareketlerin alışkanlık haline gelmesi yeterlidir. Ayrıca burada sahiplerinin de etkisi büyüktür. Onlar kanalıyla bunları güvenle elde etmeleri size karşı da sevgi beslemelerini sağlamaktadır. Onların yaşamı üzerindeki olumlu etkiniz sayesinde hafızalarında önemli bir yere sahip olmanız oldukça normaldir.

Kediler ve Sahiplerini Özlemeleri

Kediler sahiplerini mi yoksa daha önce yaşadıkları konforumu özlemle isterler bu konuda kesin bir hüküm vermek kolay değildir. Kediler sürü hayvanı olmamaları ve tek başına yaşam mücadelesini verebilmeleri genetik kodlarına işlenmiştir. Bu nedenle bu tip davranışlar onların yapısına çok da uygun değildir. Sahiplerini unutmaları söz konusu olmasa bile onları özlemek ve bu nedenle sıkıntı yaşamaları da çok olası görünmemektedir. Size karşı duydukları duygusal ve oluşan minnet duygusu her daim hafızalarında yer edecek olsa bile yeni yaşamlarına ve sahiplerine kısa sürede adapte olarak kaldıkları yerden devam etmek zorundadırlar. Aksi halde doğada zayıf düşecek ve tehlikelere karşı zayıf durumda kalacağını bildiğinden yeni fırsatları kovalamakla meşgul olacaklardır. Aynı şekilde ev kedileri için ise yeni sahiplerini ve yaşam alanlarını keşfetmekle vakit harcamak durumundadırlar.

Bu durum güven sorununu aşana kadar vakit alacak olsa da ileri de eski sahipleriyle karşılaşmaları halinde ne olacağı konusunda köpekler gibi tepki vermeyeceklerinden emin olabilirsiniz. İsimlerini dahi bilseler dahi tepki vermeyen bu kural tanımaz dostlarımızın eski sahiplerini özleme ve hafıza gücüne güvenerek hayal kırıklığına uğraşamamanızı önerebiliriz. Eski sahibine bağlılık duyan bir kedinin yeni sahiplerini kısa sürede alışması olası bir durumdur. Aynı şekilde uzun bir aradan sonra sahibini gören bir kedinin ona yaklaşarak sevgi gösterisinde bulunması da sık karşılaşılan bir durumdur.  Özlemlerini size sürtünerek ve kendisini sevdirmeye çalışarak göstermesi kedinin karakteriyle birlikte sizinle geçirdiği mutlu günlerin ona yaşattığı tatlı anıların birikimi olarak karşınıza çıkacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar