MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hassas Cilde Sahip Köpeklerin Bakımı ve Sağlığı

27.08.2021 14:58:31

Köpeklerde cilt ve tüy sağlığının korunması ve olumsuz rahatsızlık çıkması konusunda pek çok farklı etken bulunmaktadır. Onların bu sorunlarla yüzleşmemesi ve yüzleştikten sonra ise kısa sürede çözüme ulaşabilmeniz açısından dikkatli olmanız son derece önemlidir. Bazı köpek dostlarımız bu konuda farklı hassaslığa ve alerjik etkilere çok çabuk maruz kalsa da yine de her köpekte bilmeniz gereken temel konulara hâkim olmanız gerekecektir.

Dış etkenler olduğu gibi iç etkenlerin de köpekler cilt sağlığında etkisi büyüktür. Özellikle beslenme ve diyet içerikleri en kısa sürede olumlu ya da olumsuz etkinin gözle görülür hale gelmesinde etkilidir. Bu nedenle evcil dostlarınıza veteriner tavsiyesi eşliğinde onun ırkına ve yapısına uygun köpek mamasını seçmeniz gerekmektedir.

Bir köpeğiniz hassas cilde sahip olması ve bunun akabinde yaşayabileceği genel sağlık sorunları ise şu şekildedir.

 • Mevsimsel geçişler dışında dahi aşırı tüy dökülmesi ve kellik
 • Kaşıntı
 • Cildin çok kuruması ve pul pul haline gelmesi
 • Tüylerinde dökülme olmasa bile parlaklığın ve canlılığın kaybolması

Hassas Köpeklerin Beslenmesinde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Özellikle hassas cilde sahip köpek sahiplerinin daha dikkatli olması ve köpeklerinde herhangi bir sıkıntı olmayan kişilerinde dostlarının diyet içeriğine dikkat etmesi açısından gerekli bilgilere göz atalım.

 • Balıklardan elde edilen Omega yağ asitlerinin olmasına çok dikkat edin.
 • Besin içeriğinde protein ve karbonhidrat kaynaklarını çok fazla karıştırmama özen gösterin.
 • Evcil dostunuzun yaşına ve ırkına bağlı olarak takviye besinler kullanmaktan çekinmeyin.
 • Besin olarak kullandığınız mamanın içeriğini araştırarak ona uygun olup olmadığını anlayın. Ayrıca veteriner hekimlerden bu konuda tavsiye almaktan çekinmeyin.

Hassas Bir Cilt ve Tüy Yapısına Sahipseniz

Bu durum karşısında en önemli nokta beslenme programı olmakla birlikte farklı dış etkenlere de dikkat etmeniz gerekecektir. Onlar da biz insanlar gibi birçok faktöre bağlı rahatsızlık yaşayabilir ve bu yaşadıkları sıkıntılarının derecesi artabilir.

 • Çok fazla güneşe maruz kalmaları onlar açısından sağlıksız olmakla birlikte cilt yanıklarına neden olabilir.
 • Günlük rutin yürüyüşler ve egzersizler tüm köpekler için olmazsa olmazlar arasındadır. Fiziksel sağlığının yanında bu tip durumlar karşısında da metabolizmal faaliyetlerini düzenlemede destek olacaktır.
 • Mama seçiminde ucuza kaçmadan kaliteli ve ismi bilinmiş köpek mamaları tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tavsiyeler almak sizinle aynı ırk köpekleri besleyen insanların tecrübelerine ortak olmak rahatsızlık öncesi ve sonrasında mücadele gücünüzü artıracaktır.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar