MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Oldukça Baskın Koku Alma Duyusu

27.08.2021 12:48:15

Daha önce yazılarımızda kedilerin mükemmel gece görüş yetenekleri hakkında bahsetmiştik. Fakat neredeyse insanlarda 15-20 kat daha güçlü olan koku alma yetenekleri onların doğada hayatta kalmaları ve sosyal düzenlerini kurmaları açısından oldukça aktif rol oynamaktadır.

Koku alma yeteneğinin keskinliği ev ya da sokaktaki kediler arasında ekstra bir fark göstermektedir. Evcil dostlarımız dahi eve yeni gelen bir şeyi ilk olarak koklayarak koku hafızalarından tanımlamak isterler. Yabancı bir kedi geldiğinde ya da siz sokakta bir kedi sevdiğinizde o kedinin üzerinize sinen kokusunu da rahatlıkla alabilmektedirler. Koku kediler arasında aslında uzaktan bir iletişim ağı olarak da bilinmektedir.

Kedilerin Koku Alma Duyusu Konusundaki Bilmeniz Gerekenler

Her ne kadar burunları çok minik ve bizden ufak görünse de neredeyse biz insanlardan 15 kat daha güçlü koku alma yeteneğine sahiplerdir. Onlar için en hayati duyu organlarından biri olup çevrelerini ve çevrelerindeki canlıları bu sayede ayırt edebilirler.

Yiyecekleri, dostları, tehlikeleri, uzak durmaları gereken yerleri ve kızgınlığa girdiklerinden partnerlerini bulabilmeleri koku ve koku duyuları üzerinden sağlanır.

Kedileri koku duyuları fazlasıyla özel ve gelişmiştir. Günlük hayatta edindikleri tecrübelerle bir süre sonra çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. İyi ve kötüyü ezberledikleri bir koku hafızası bulunmakta olup korkmaları ve güven duymaları gereken şeyleri kolayca ayırt edebilirler. Beyinlerinin büyük bir kısmı bu nedenle koku duyusuna ayrılmıştır.

Kedilerin Koku Alma Duyusunun Yaşamlarındaki Etkisi

Yiyecekleri Tanımak

Dostlarımız ilk doğduklarında gözleri dahi kapalı olmasına rağmen koku duyularını kullanarak annelerinin memesini ve sütü emme kabiliyetine sahiplerdir. Ayrıca gözleri açıldıktan sonra dahi neyin yenebilir neyin yenemez olduğunu da koku hafızaları sayesinde çabucak öğrenebilirler.

Bölgelerdeki Kedileri Tanımak

Kediler bölgelerini koku bırakarak işaretledikleri için birbirlerini görmeseler dahi koku duyularını kullanarak verilen mesajları çok rahat kavrarlar. Birbirlerine bıraktıkları mesajlar üzerinden çiftleşme isteği için partner bulma ya da bölgedeki baskın kedinin onların uzak durmasını gerektiğini söyledikleri mesajları da bu sayede algılarlar.

Sahiplerini Tanımak

Kedilerin sizlere sürtünmesi aslında kendi özel koku imzalarını bırakmaları ve sizi daha sonra tanıma isteklerinden gelmektedir. Evet size sevgilerini gösterme olarak düşünsek de arka planda aslında kokularını bırakarak sizin değil onların sizi sahiplendiğinin bir fiziksel işaretidir. Ayrı şeyi kendi özel eşyalarında da yapan bu zeki dostlarımızı başka kedilerle aldatmaya kalkarsanız da onların kokusunu anında fark edeceklerinden şüpheniz bulunmasın.

Yazımızın sonuna gelirken kediler için kokunun ve koklama duyusunun ne kadar önemli olduğunu anlamış olduk. Ağır kokulu kimyasal temizleyiciler kullanırken de dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Başka kedi sevdikten sonra kendi evcil dostunuza yaklaşırken de önceki kedinin kokusunu alıp size tavır takınacağını da şimdiden belirtmek isteriz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar