MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Mükemmel Gece Görüş Yetenekleri

26.08.2021 12:44:06

Kedi dostlarımızın gündüzleri uyku ya da dinlenme halinde geçen tüm günlerinin ardından geceleri hareketlenmeleri ve hep oyun halinde olmaları akıllarda acaba nasıl görüyorlar sorusunu beraberinde getirmektedir. Evet, kedi dostlarımızın geceleri avlanma içgüdüleri açığa çıkar ve bu durum evrimsel açıdan onlara son derece mükemmel bir çevre kontrolü ve görüş açısını da beraberinde getirmektedir.  

Kedilerde Gece Görüşü

Fiziksel açıdan kontrol ettiğinizde kedilerin göz bebekleri son derece estetik bir görüntüye sahip olmakla beraber değişikliği hemen fark edebilirsiniz. Bizdeki yuvarlak göz yapısına rağmen onlarınki çok daha dik ve daha geniş açıyı görmeye elverişlidir. Kedilerin görüş açısı ve gece görüşü biz insanlarda olduğu gibi diğer dostlarımız köpeklerden de son derece üstün ve farklıdır.

Karanlıkta gözlerinin parlaması da bu farklılığın temel dışavurumlarından birisidir. Göz kürelerinin arkasında bulunan ve ışınları yansıtan retinalarındaki tabaka buna neden olmaktadır. Zifiri karanlıkta genelde içgüdüsel yeteneklerinden yardım alsalar da özellikle loş ışıklardaki görüşleri herkesi şaşırtacak cinstendir. Doğaları gereği etraflarındaki her ses, ışık ve harekete duyarlı olan kedilerin bu gece görüş yetenekleri de birleşince mükemmel bir çevre kontrolü ve gece görüşünü geliştirmeleri son derece normal bir durumdur.

Kedilerin Gözleri ve Gece Görüşleri Hakkındaki Şaşırtıcı Bilgiler

Kedilerin gözleri fiziksel açıdan da mükemmel etkileyici renk skalası ve biçimine sahiptir. Ama öğrendiğimiz bilgilerle aslında doğadaki canlılar içerisinde son derece etkileyici özelliklere sahip olduğunu da anlamış bulunduk. Bunun devamında diğer ilginç bilgilere de göz atmamız bu olağanüstü canlıların gece ve gündüz görüşlerini anlamamızda yardımcı olacaktır.

  • Kafalarını hareket ettirmeden biz insanlara nazaran daha geniş bir görüş açısına sahiplerdir.
  • %100 zifiri karanlıkta ışık varmış gibi hareket etseler de tabi ki göremezler. Ama en ufak bir loş ışık onların çevreyi tamamen kontrol edebilecek kadar görmelerine yardımcı olabilir.
  • Gece görüşleri onlara çevrelerindeki tüm hareketleri algılama yeteneğini de getirir. Bu avcı dostlarımız bu sayede olan bitene son derece duyarlıdır. Özellikle de geceleri!
  • Aşırı ışık ve gün içerisinde hem gözlerini dinlendirmek hem de yapıları gereği biraz bulanık görmektedirler. Tam ışık altında bulunan kedi dostlarımızın ayrıca 3. perde dediğimiz farklı göz perdeleri bulunmaktadır. Bu durum göz kapaklarını tamamen kapatmadan da gözlerini kısmalarına ya da kapatmalarına olanak sağlamaktadır.
  • Kedilerin orta mesafedeki alanları görmesi son derece keskin olup 2.5-7 metre aralığını son derece net ve keskin şekilde görebilirler.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar