MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Yatağa İşeme Sorunu ve Çözüm Önerileri

26.08.2021 11:45:52

Evcil dostunuzu dışarı çıkarırken mutlaka ağaç dipleri ya da arabaların teker kısımlarına idrar bırakmaya çalıştıklarına defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Bu davranış köpekler için bulundukları bölgeyi işaretleme hareketi olduğu gibi çiftleşme döneminde karşı cinslerine “buradayım” mesajı verme güdüsünü de göstermektedir. Bazen bu içgüdüsel davranış ev içerisinde özellikle can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Sadece yatak olmamakla birlikte koltuk halı ya da kanepe de bu davranıştan nasibini alabilir. Bu hareketin içgüdüsel olduğu gibi farklı sıkıntılar yüzünden de yaşanabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Köpeklerin Yatağa İşeme Nedenleri

Sağlık Sorunları

Evcil dostunuzun herhangi bir rahatsızlığına karşı mutlaka rutin aşıları ve sağlık kontrollerini göz ardı etmemelisiniz. Özellikle idrar yollarındaki bir hastalık onların tuvaletlerini tutamama ve kontrol etme güçlüğü yaşamasına yol açacağı gibi ayrıca canlarının çok fazla yanmasına da neden olacaktır.

Yetersiz Tuvalet Eğitimi

Bir kere evin normal bir noktasına idrarını yapmaya müsaade ettiyseniz bir süre sonra dostunuz evin her noktasına idrarını bırakmaya başlayacaktır. Ped üzerine çiş eğitimi dışında eğer bu tip davranışa alışkanlık haline getirirse burada sizin sorumluluğunuz var demektir. Evin onların hakimiyetinde olmadığını ve dışarı gezintilerde tuvalet ihtiyacını gidermesi gerektiğini eğitim yaşı gelince tamamen öğrenene kadar tekrarlamaktan çekinmeyin.

Stres ve Endişe

Sizden uzun süre ayrı kalması, tek kalması, onu ürkütecek şeylerle yüzleşmesi ya da son zamanlarda aşırı strese maruz kalması da bu tip bir davranışı daha önce yapmamasına rağmen, yapmaya başlamasına neden olabilir.

Heyecanlanma

Köpekler duygularını kontrol etme açısından son derece zorlu canlılardır. Yavru köpekler ise bu konuda ekstra zorludur. Uzun süre sizi görmeyip de tekrar görmeleri onları o kadar büyük heyecana sokabilir ki yatağa gerek kalmadan oldukları yerde altlarına işeyebilirler. Zamanla onların sakinleşmesi ve duygularını kontrol etmeleri düzene otururken bu dönemde ufak kazalar yaşamanız olasıdır.

Köpek Dostunuzun İşemesini Kontrol Altına Alma Yolları

En başta yatağınızda uyumalarına izin vermemeniz önemlidir. Köpekler sürü canlıları ve itaat ettikleri liderler olduğu için en azından aranızdaki hiyerarşideki yeri ona hissettirmelisiniz. Fakat sonsuza dek de aranıza bu tip mesafe koymanıza gerek kalmayabilir. Tuvalet eğitimi oturmuş ve itaat eğitimi konusunda gerekli bilgiye sahip bir köpek o üzerindeki yavruluğu da attıysa asla yaşadığı ve yattığı yerlere idrarını yapmayacaktır.

Olumlu Pekiştirme: Köpek davranış kontrolü ve düzenlemesinde olumlu pekiştirme sadece idrar konusunda değil her türlü eğitim aşamasında ve bu eğitimin dostunuz üzerinde tamamen oturmasında önemlidir. Yaptığı tüm olumlu davranışları onlara sevginizi göstererek ya da ufak bir ödül mamasıyla pekiştirerek mutlu etmeyi ihmal etmeyin. Tuvaletini dışarı ve istediğiniz yere yaptığında eve dönerken onları ödüllendirmeyi asla unutmayın.

Fiziksel ve Sözlü Cezalar Uygulamayın: Şiddet hiçbir sorunun çözümü değildir. Ne bu konuda ne başka konuda! Onlara bağırmanız ya da fiziksel olarak bir davranışta bulunmanız daha çok korkmalarına ve aynı hareketi maalesef ki daha şiddetli yapmalarına sebep olabilir.

Sabırla ve Sevgiyle Yaklaşın: Onların bir çocuk olduğunu asla göz ardı etmeyin. Onlara karşı ilginizi, sevginizi ve sabrınızı esirgemeyin. Köpeklerde gelişim ve eğitim süreci en zorlu köpek bakım ve besleme dönemlerinin başında gelir. Bazı insanlar bu tip sorunla hiç karşılaşmazken bazı insanların köpeklerinde bu tip istenmeyen davranışlar görülebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar