MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Sevmediği Kişilere Karşı Gösterdiği 7 Davranış

24.08.2021 17:23:28

Kediler bilindiği üzere son derece bireysel ve özgürlüklerine düşkün canlılardır. Kendileri istemedikleri sürece onlarla iletişime geçebilmeniz ve yakınlaşmanız olanaksızdır. Özellikle kendi alanlarına ve çizdikleri sınır çizgilerini aşmanız onlar açısından olumsuz karşılanacaktır.

Onların canını yakmıyorsanız, fiziksel olmasının dışında sözlü olarak dahi şiddete başvurmuyorsanız kedinizin size mesafeli olmasının farklı sebepleri olabilir. Onlara daha da yakınlaşmaya çalışırken sevgi dolu olsanız bile onu kendinize karşı fazlasıyla soğutabilirsiniz. Bu tip durumlarda ona zaman tanımalı ve yaşadığı korkuyu üzerinden atması için yalnız başına bırakarak onu strese sokan unsurları ortadan kaldırmalısınız.

Kedi ve sahibi arasındaki ilişki belirli bir süre sonra sevgi dolu bir yaşama dönüşebilecekken, evcil dostunuzun başka insanlara karşı da bu hareketleri tekrardan yapabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Tamamen sevmeme ve nefret odaklı düşünmeden bu tip davranışların canını yakmasanız bile geçici süre size dair sevgi beslemediğini düşünmenize neden olması da normaldir. Zamanla aşacağınız bu süreci daha iyi analiz edebilmeniz adına kediler tarafından insanlara gösterilen bu davranış şekillerine göz atalım.

1-Isırmak

Yavru kedilerin oyun amaçlı minik ısırmaları olumsuz bir davranış kategorisinde düşünülmemelidir. Genelde diş çıkarma ve diş kaşınması odaklı çok da can acıtmayan ısırmalar nefret ya da sevgisizlik olarak düşünülmemelidir. Fakat biraz daha büyük kedilerdeki kendini koruma ve insanlara zararlar verebilecek düzeydeki sert ısırıklar hoşlanmadığını göstermesi açısından büyük bir davranıştır.

2-Tırmalama

Kedilerle içli dışlı olan insanlar tırmalamanın olumsuz ya da oyun esnasında istenmeden olduğunun farkında olabilecek bilinçtedir. Saldırı şeklinde ve kendisine yaklaşılmamasına dair uyarı vermek isteyen kedi dostlarımız tırmalamanın yanı sıra gergin ve sinirli de görünecektir.

3- Tıslama

Kedilerde tıslama bariz olarak o an ki kişiden ya da bulundukları ortamdan hoşlanmadıklarını gösteren en bariz harekettir. Öfke, sıkıntı, korku, stres, gerginlik ve karşısındaki insandan hoşlanmadıklarını gösterme açısından her kedide bu davranışa maruz kalabilirsiniz. Ondan uzak durmanız konusunda ve mesafeli davranmanız gerektiğini size kibarca söylemektedir.

4- Tüy Kabartma

Kediler bu davranışı kendilerini olduğundan daha büyük ve heybetli göstererek karşısındaki korku verme amaçlı yapmaktadır. Bu da sizin ya bir tehdit ya da ondan uzak durmanızı gerektiren bir hareket yaptığınızı fazlasıyla göstermektedir. Bu tip durumlarda ısırılma ve tırmalanma gibi davranışlara maruz kalmak istemiyorsanız uzak durmanızı gerektirir.

5- Sürekli Saklanması

Kediler alanları konusunda son derece koruyucu ve oranın dışına çıkmayı pek sevmeyen hayvanlardır. Bu nedenle bir kedi besliyorsanız ev içerisinde onun kendine özel alanları olmasına dikkat etmelisiniz. Konudan bağımsız bir bilgi de olsa onların yaşam alanları içerisinde kendilerini saklayacak tenha ve kuytu köşeler bulabilmesi zihinsel açıdan oldukça önemlidir. Fakat asıl konumuza dokunan nokta ise bu tip bölgelere sizi görünce kaçma isteğidir. Her daim ve her zaman bu tip davranış içerisinde bulunuyorsa bazı şeyler ters gidiyor olabilir.

6- Gözle Temas Kurmama

Kedilerin göz kırparak selamlaştığını düşündüğümüzde sizinle göz göze gelmiyor ise sizden en azından bir süre daha hoşlanmamaya devam edecek denebilir! Sürekli farklı noktalara bakması ya da boşluğu gözetlemesi sizinle hiç göz temasına girmemesi ya da girince bundan sonra kısa sonra kaçınması en azından bir süre daha onu sıkmamanız gerektiğini göstermektedir.

7-Tuvalet Kabının Dışına İhtiyacını Giderme

Kedilerin bu davranışları rutin yaşamları dışında bir şeylerin değişmesi sonucu tepki verme ve sahiplerine dair bir tepki işareti olabilir. Bu hareket temel olarak sizi sevmiyor denemeyecek kadar ince bir çizgi çekse de araya onu kızdıracak ya da sinirlendirecek bir şeyler yapmış olmanız olasıdır.

Son madde ve diğer tüm maddelerde hemen kedinizin sizi “sevmediğini” düşünerek karamsarlığa kapılmamanız önemlidir. Kediler bireysel canlılar olmasından ötürü bazen sakin bir ortamda yalnız kalmalı ve stres seviyelerinin düşmesini ve korkularının azalmasını beklemelisiniz. Üzerine gitmeniz ve onu fazlaca sıkmanız aranızdaki ilişkiye ciddi zararlar verebileceği gibi onlar tarafından fiziksel karşılıklar görmeniz de olasıdır. Onlar asla sizi sevmekten vazgeçmeyecek olup bazen rahat bırakılmaları gerektiğini bu yöntemlerle göstermek zorunda kalabilecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar