MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yıllar Önce CIA'in Sovyetlere Karşı Casus Kedi Projesi Ortaya Çıktı!

1.04.2021 11:27:24

Film gibi bir durum olsa da oldukça gerçek ve denenmiş bir projenin başarısız olması hikayesini sizlere aktarıyoruz. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı olarak da bilinen CIA, soğuk savaş döneminde o zamanki adıyla Sovyetler Birliğiyle her alanda rekabet halindeydi. 1960’lı yıllarda gerçekleşen bu çekişmede casus kedi yetiştirilme fikri ortaya çıktı!

Bu garip projenin detaylı yıllar sonra günümüzde ortaya çıktı. 1960'lı yıllardan kalan ve artık gizliliğini yitirmiş bazı belgelerin incelenmesi sonucunda CIA'in casus kediler eğitmeyi denediği görüldü.

Amaç Kremlin Sarayına Kadar Girebilmekti!

İki süper güç olan ve 1947'den 1991'e kadar süren soğuk savaş döneminde yaşanan siyasi ve askeri birçok gerginlik sonucunda iki ülke de birçok farklı projeye adım atmış olabilir ama bunlardan en ilginci ve komiği ise casus kedi projesi olmalı!

Bilgi çalmak amaçlı hedeflenen bu projenin sonu parlak bitmese de amaç Sovyetler Birliğine sızmak ve gizlice ihtiyaç duyulan bilgileri ele geçirecek özel casus kediler yaratmaktı. Kedilerin dikkat çekmeyecek olması ve çevikliğinden yararlanmak isteyen o dönem ki kişilerin bu düşüncesi şimdiki bilim-kurgu film senaryolarına taş çıkartacak cinsten. Fikrin devamında kedilerin kulak kanalına mikrofon ve kafatası köküne iletici yerleştirilmesi düşünülüyordu.

CIA eğitim ve teknik ekipmanlarla donatılan kedilerin kaydedeceği görüşmelerle gizli bilgileri elde edeceği umuyordu. Hatta yapılan bazı deneylerde hayatını kaybeden kedi bile oldu. Belgelerde kısmen deneyin başarılı olduğu bile belirtildi. Yapılan raporda olumlu görüş belirtilse de proje onay ve fazla destek alamadan tarihin tozlu sayfalarında belge olarak yerini aldı.

Kaynak: Hürriyet

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar