MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Öne Çıkan Yaygın Karakteristik Özellikler

1.04.2021 10:29:22

Daha önce kedi sahiplenme ve onlarla yaşama tecrübesi edinen kişilerin kedilerin karakterleri ve öne çıkan özelliklerinin birbirinden farklı olduğu konusunda ilginç tecrübeler yaşadığını tahmin edebiliyoruz. Kendilerini ifade etme ve bunu tamamen kendilerine has kişiliklerini kullanarak yapmaları ise oldukça muazzamdır. Birçok insan kedilerin ya da diğer canlıların hepsinin aynı olduğunu düşünmesi ise ayrı bir eğlence konusudur. Kedilerin tek başlarına olduğu gibi kimi zaman mensup oldukları kedi ırklarının dahi baskın özelliklerinin öne çıktığını görebilirsiniz. Bazı ırk kediler kucak kedisi iken bazı kediler siz ona yanaştıkça kenara kenara kendini çekebilmektedir. Buna benzer başka bir örnek olarak suyu seven kediler olduğu gibi suyu görünce korkudan deliye dönenlerine de rastlayabilirsiniz.

Kedilerde Çok Sık Karşılaşacağınız Yaygın Özellikler

Yapılan araştırmalar neticesinde kedilerin öne çıkan özelliklerinin %50'sinin genetik ırkına bağlı ve %50'sinin de yaşadığı tecrübelerin devamında elde ettiğini belirtti. Düzgün bir yaşam alanı ve sosyalleşmesine imkân sağlanan kedilerin karakterinin oturmasında etkisi de son derece büyük. Yapılan incelemeler ve gözetimler neticesinde araştırmacılar 5 farklı özelliğin ortak olabilecek olarak birçok kedide olduğunu söyledi.

Temizlik ve Hijyen Kuralları

Kedilerin suyu sevmiyor oluşları temiz ve titiz canlılar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bazı kedilerin uykularından feragat edip kedi öz temizliklerine daha fazla zaman harcaması çok sık görülen bir durumdur. Dilleri ve salgıladıkları tükürüğün temizlik etkisi bizim banyo yaparak temizlenmemiz kadar etkilidir. Bazı kediler temiz olmadığını gördüğü tuvalet kabına girip ihtiyaçlarını bile görmek istemeyebilirler.

Özgürlüğe Düşkünlük

Hemen hemen her kedinin sahip olduğu ortak özelliklerin başında gelmektedir. Onların köpekler gibi insanlara bağlı ve itaatkâr olmasını beklemek hayalcilikten öteye geçmeyecektir. Kendileri istemediği taktirde sevmenize bile izin vermeyen bu dostlarımızın bu özelliğini sahiplenmeden önce göz önüne almalısınız.

Bölgecilik

Her kedi bölgesini sahiplenir ve buraya tanımadığı kişi ya da kokuların girmesine dair hırçınlık yapar. Kedinizin yanına başka bir kedi sahiplendiğiniz onları tehdit ve rakip olarak görmesinin en büyük nedeni bölgesine tanımadığının giriş yapmasıdır.

Gecelerin Bekçiliği

Kedilerin genetik mirasları arasında ev ortamında bizleri biraz sinir ediyor olsa da geceleri daha aktif olmaları gelmektedir. Bu durum yetişme tarzı ve yaşam alanına bağlı olsa da genel olarak çoğunun kişilik özellikleri arasındadır. Gündüzleri uyku ve dinlenme modunda geçirmeleri ve geceleri hareketlenmeleri bundan ötürüdür.

Zekilik

Her kedi kıvrak bir zekâ ve oldukça kararlı bir yapıya sahiptir. Ne istediklerini bildikleri gibi nasıl alacaklarını da çok iyi bilmektedirler. Fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da oldukça aktif olan bu dostlarımız son derece zeki hayvanlardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar