MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Rusya'da Hayvanlar için Özel Üretilen İlk Coronavirüs Aşısı: Carnivac-Cov

31.03.2021 13:16:40

Rusya'da dünyada bir ilk gerçekleştirildi! İlk kez sadece hayvanlar özelinde üretilen corona virüse karşı bir aşı yetkililer tarafından tescil edildi. Carnivac-Cov ismini alan bu aşının Nisan ayı içerisinde seri üretiminin başlayacağı bilgisi verildi.

Yaşadığımız pandemi mücadelesinde Rusya’nın tescilli 3 virüs aşısının yanında bir yenisi de hayvanlar için gelmeye hazırlanıyor. Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada geçtiğimiz Ekim ayında hali hazırda kedi köpek tilkiler gibi birçok farklı tür üzerinde yapılan çalışmalar ve testler neticesinde aşının uygulanan tüm hayvanlar üzerinde antikor üretimini başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

“Hayvanlar üzerinde herhangi bir yan etkiye rastlanmadığını belirten yetkililer çalışmalar sonucunda aşının yüksek güvenlikte olup ve beklenilen düzeyde antikor ürettiğini sonucuna ulaştık. Hayvanların hemen hemen %100'ünde coronavirüse karşı antikor gelişti sözlerine yer verdi.”

Aşının Koruma Süresi En Az 6 Ay olarak Belirtiliyor

Önümüzdeki Nisan ayında seri üretime geçeceği bildirin bu aşının koruma süresinin ise yapılan testler sonucunda en az 6 ay olduğu bildirildi. Aşının bununla sınırlı kalmayıp geliştirilmesi ve üretimi için Polonya Yunanistan ve Avusturya da çalışmalar yapılacağı belirten yetkiler başka ülkelerinde aşılarına ilgisinin olduğunu belirtti. Rus bilim insanları ayrıca aşının kullanımının virüs mutasyonlarının gelişimini de engelleyebileceğini söylediler. Carnivac-Cov şu an dünyada ilk ve tek olarak hayvanlar için üretilen aşı olarak kayıtlara geçme başarısını gösteriyor.

Kaynak: NTV

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar