MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplerinin Günlük Yaşamlarında Daha Dikkatli Olmasının Önemini Gösteren Detaylar

1.04.2021 13:02:07

Öncelikle kedi beslemenin çocuk bakmaktan farkı olmadığını hatırlatmak isteriz. Tek fark çocuklarımızın büyümesi ve hatalarından ders alması iken kediler yaptıkları hataları iç güdülerinin baskın gelmesi neticesinde ucunda yaralanmalar olsa da geri adım atmamalarına neden olmaktadır. Bizler için küçük ama onların yaşamına doğrudan ve dolaysız zararda bulunabilecek detaylara göz atalım.

Balkon, Pencere ve Sineklik Koruması

Benim kedim atlamaz denmeyecek alınması gereken en önemli güvenlik konusudur. Özellikle yüksek katlarda oturuyorsanız sahiplendikten sonra değil sahiplenmeden önce yaptırmanız gereklidir. Kedinizin dört ayağı üstüne düşmediğini tecrübe etmemek ve dostunuzun sakat ya da ölmesiyle yüzleşmemek adına lütfen gereklilikleri yapın.

Kedilerin Dil Yapısı Başlarına İş Açabilir

Kedilerin oyun oynarken ortalıkta yutabileceği yapıda ve küçüklükte objeler olmaması önemlidir. Çünkü kedilerin tırtıklı ve zımparamsı dil yapısı onların peşinden koştukları ip tel ya da yün gibi şeyleri yutmalarına neden olabilir. Kendilerini yalarken yuttukları tüyler bir bakıma dışkı ve kusma yoluyla atılabilirken bu tip çok daha büyük nesnelerin yutulduğunun geç fark edilmesi ameliyatı zorunlu kılabilir. Sağda solda bu tip yutabileceği ip dahi olsa ortada bırakmayın.

Açıkta Delici Kesici Alet Edevat ve Bıçak Bırakmayın

Meraklı ve yaramaz kediler için bu tip nesneler kesinlikle tehlike arz etmektedir. Kediler yaşam alanlarındaki her şeyi tanımak ve dürtme isteğiyle dolu hayvanlardır. Özellikle temizlenmemiş ve üzerinde yemek kokusu bırakılmış olması dostlarımızın onları yalamaya çalışması açısından oldukça ilgi çekicidir. Bu da açıkta bırakılan bıçakların dillerini kesmesine ve hatta koklarken burunlarının zarar görmesine yol açabilir. Bunun yanında sadece dil ve burunları değil patileri de tehlike altındadır.

Düşebilecek Nesneler ve Süs Eşyaları Tehlikedir

Kediler tahmin ettiğinizden çok daha fazla atik ve meraklı hayvanlardır. Evinizi dekore ederken ya da masanın üstünde cam bardak bırakırken dikkatli olmanız önemlidir. Ev içerisinde tüm dolap raf ya da pencerenin pervazlarına çıkabilme yeteneğine fazlasıyla sahip olan bu tüylü dostlarımızı evinizde misafir ediyorsanız saksılardan biblolara kadar evinizin son halini tekrar gözden geçirmeniz fayda var.

Ocak Üstünde Çaydanlık ya da Tencere Bırakırken 2 Kez Düşünün

Sıcak cezve tencere tava sapları ve içlerindeki yemeklerde dahil oldukça büyük tehlikedir. Sadece onlar için değil bizlerin sakarlığı sonucu kendimizin de kazalar yaşayabileceği bir durum karşısında kedilerin ve bizim çarpamayacağımız şekilde sapları içeriye dönük şekilde bırakmayı alışkanlık haline getirin. Sadece kediniz için değil siz ve ailenizdeki diğer bireyler için oldukça önemli olan bu potansiyel kazanın kaynağını alacağımız önlemlerle ve alışkanlıklarla çözebileceğimizi göz ardı etmeyin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar