MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yetişkin Kedilerin Beslenmesi ve Mama Miktarı

17.11.2020 12:52:40

Yetişkin bir kedi sahibiyseniz uygun miktarda mama kullanmak ve bunun zamanını uygun aralıklar içerisinde rutine bağlamanız oldukça önemlidir. Aksi taktirde kilo almaya başlayacak ve fit görüntüsünün aksine fiziksel açıdan kötü görünecek bir kediye sahip olmanız çok da sürpriz olmayacaktır. Yavru kedilerin aksine yetişkin ve bir adım ötesinde kısırlaştırılmış bir kedinin temel sağlık sorunlarının başında aşırı kilo alımı ve hareketsizlik gelmektedir. Bu konuda yapılan bilinçsiz kedi beslemesi de onları sağlığının tehdit altında kalmasına neden olan önemli faktörlerden birisidir. Kedilerin beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken adımlar ve çözüm önerilerini şu sıralamadan takip etmeniz, özellikle yavru kedi halindeki beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz oldukça önemlidir.

-Kilosunu tartın

-Yaşına bağlı olarak ideal kilosunu araştırın

-İdeal kilosu konusunda veteriner hekiminizden gerekli tavsiyeleri alın

-Kilosunu ve fiziksel görüntü takibini gerekirse fotoğraf çekerek ve notlar alarak bir köşede kayıt altında tutun

-Vereceğiniz mama miktarını ideal kilosuna uygun gramlarda ve öğünler şeklinde ona verin

-Bu durumu rutin halinde ona alıştırın.

Eğer bir sağlık sorunu yok ve kilosu açısından negatif/pozitif yönlü bir değişim yapılması istenmiyorsa standart olarak 3 tip beslenme rutini bulunmaktadır. Yetişkin kedilerde beslenme kontrolü ve rutinini sadece aşırı kilo alımına önlem olarak düşünmemelisiniz. Yetişkin ve hatta kısır bir kediniz olsa bile oldukça hareketli ve oyuncu olması onun zayıf ve sıska bir kedi olmasına neden olabilmektedir. Bu durum da vücut direncinin düşmesine ve kolayca hasta olabilmesine zemin hazırlamaktadır.

Su konusunda ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Her ne şartta olursa olsun kedilerin su içmeye teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu konuda biraz tembel olan evcil dostlarımızın önünde mama kabı boş olsa dahi temiz ve günlük değiştirilen taze su bulundurulması önemlidir.

Mamaya Sınırsız Erişim: Bu tip besleme genelde yavru kedilerin sağlıklı ve istedikleri zaman önlerinde mama bulabildikleri besleme tipiyle aynıdır. Kedimiz ona uygun mamayı her daim mama kabında kolaylıkla bulabilmektedir. Çok yemese de sık sık ve azar azar yiyerek kendisini kontrol edebilen kedilerde kolaylık sağlamaktadır.

Öğünler Şeklinde Besleme: Evcil dostunuzun yaşına bağlı olarak günlük kaç gram mama yemesi gerektiğini sabah-akşam ya da sabah-öğle-akşam şeklinde bölerek besleme biçimidir. Kilo kontrolü genelde bu tip besleme şekliyle kontrol altına alınabilir. Kedinizin alışması ve mama yemek için sizi rahatsız etmesi ilk birkaç hafta sinir bozucu olsa da bu rutine alışacaktır.

Sınırlı Süre İçerisinde Besleme: Mama kabı dolu olsa dahi onun yemesi için belirli bir süre sunmanıza dayalı bir durumdur. Ne kadar yediği ona bağlı olmakla birlikte burada biyolojik saatini aktif ederek ona az da yese doymuşluk hissini verecektir. Çok tercih edilmeyen bir besleme tipi olan bu durum genel de köpeklerde daha yaygındır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar