MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpeklerde Uykunun Önemi ve Yatak Seçimi

18.11.2020 10:55:22

İnsanlarda olduğu gibi uykunun da hayvanların sağlığı ve gelişimi üzerinde etkisi büyüktür. Uyumak ve dinlenmek bunu yaparken günün verimli saatlerini değerlendirmenin onlar açısından önemi büyüktür. Uygun yerde, zamanda ve köşede uyumalarının onlar açısından az çok önemini anladık. Bu durum özellikle yavru bir kedi ve köpekte ise gelişimleri ve büyümeleri açısından çok daha değerlidir. Uyuyan bir hayvanı, uykusundan uyandırarak, oynamak, ilgisini çekmek ve kimi zaman onlarla vakit geçirmek için uyku saatlerinin düzenini bozmak aslında son derece yanlıştır.

Bizler sağlıklı kalmak ve uygun şekilde dinlenmek için sakinlik ve huzura ihtiyaç duyuyorsak bu dostlarımız için de aynısı geçerlidir. Gün içerisinde uyuyan kedi ve köpeklerin tembellik yapmadığı gibi gözleri kapalı olsa bile sadece aktif dinlenme yaptıklarına şahit olabilirsiniz. Bunun en büyük kanıtı ise en ufak tıkırtıda kulaklarının oynaması ve sesin geldiği yöne gözlerini yarım da olsa açmalarıdır.

Kaliteli Bir Uykunun Dostlarımıza Sağladığı Faydalar

Uyku döngüleri insanlar gibi olmasa da uykunun sağladığı faydalar her canlı için hemen hemen aynı faydaları sağlamaktadır. Sağlık bir gelişim ve gün içerisinde yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için yüksek kaliteli bir uyku şarttır.

Enerji: Kötü bir uyku düzeni ve uyku kalitesi yaşam kalitesini aşağılara çeker. Evcil dostunuzun yeteri kadar uykusunu alması, onun gün içerisinde yaşamsal hareketleri, oyun oynamak ve obeziteye karşı korunmasında yardımcı olacaktır.

Ruh Hali: Evcil dostlarımızın da kendilerine has kişiliklerini olduğunu unutmamalısınız. Uyku sorunu yaşayan evcil dostlarımızın daha agresif ve sevimsiz tavırları emin olun ki sizin de dikkatinizi çekecektir. Huysuz ve hatta saldırgan hale gelmesi sizleri şaşırtmamalıdır.

Mutluluk: Kendisini sakin ve huzurlu hisseden dostunuzun gerginlik ve stres gibi sıkıntılar yaşamasının önüne geçilecektir. Tüm bunların yanında son derece uysal ve uyanık kaldığı vakitlerinde hep mutlu kalmasını sağlayacaktır.

Sağlık: Belki de tüm kriterler içerisinde en önemlisi ve can alıcı kısım budur! İyi ve kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Uyurken dinlenen vücudun yaşamsal faaliyetlerini düzenleyen organların kendilerini yenilemesi ve dinlenmesi adına gerekli zamanı kazanırlar.

Kedi ve Köpekler İçin Yatak Seçimi

Yatak seçimi konusunda dikkat etmeniz en temel faktörler evcil dostunuzun kedi olsun köpek olsun ırkına bağlı boyutlarını dikkate almanız olmanız. Sıcak tutması, kolay temizlenebilir olması, iç dolgu ve dış kumaş malzemesinin belirli standart kaliteyi yakalaması önemlidir. Yavru iken aldığınız yatağın büyüyünce ufak kalabileceğini de göz önüne alarak farklı evcil hayvan yatak modelleri seçimlerini sizlere gösterelim!

1- Dubex Danish Serisi

Ürünlere Gitmek İçin Tıklayın

Lacivert, krem ya da kırmızı renklere sahip kedi ya da köpek fark etmeksizin uygun ebatlara ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu yatakların son derece sıcak tutan iç dolgusu ve dekoratif görüntü sağlayan dış kumaş modeli bulunmaktadır.

2- 3 Fonksiyonlu Yuva Şeklinde Yatak

Ürünlere Gitmek İçin Tıklayın

Hem kediler hem de mini ırk kategorisindeki köpekler için son derece uygun bir yatak! Kapalı alanda yatmaktan hoşlanan için ev haline getirilebilen bu ya da 3 farklı şekilde kullanım kolaylığı sağlıyor.

3- Dubex Jellybean Serisi

Ürünlere Gitmek İçin Tıklayın

Yatma kısma yumuşak tüylü ve sıcak tutan peluş olup dış kısmı sıvı geçirmez ve kolaylıkla temizlenen imperteks kumaşa sahiptir. Sıcaklık ve rahatlık hissini evcil dostlarınıza hissettirir.

4- Dubex Gelato Serisi

Ürünlere Gitmek İçin Tıklayın

Farklı renk alternatifleri ve kolay temizlenebilirliğiyle öne çıkan bu seri de evcil dostunuzun büyüklüğüne uygun yatak ebatını seçmeniz önemlidir. Dış gövdesinin tamamının su geçirmemesi dış mekanlarda kullanılabilmesi açısından da kolaylık sağlamaktadır.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar