MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekleri Parkta Gezdirmenin Avantajları ve Dezavantajları

17.11.2020 10:59:31

Şehir hayatında ve bahçesi olmayan müstakil bir evde yaşıyorsanız köpeklerin çok daha fazla sevdiği park gezintilerinin faydaları ve bunun getirebileceği olumsuzluklar üzerine konuşacağız. Genelde olumlu yönleri ağır bassa da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunmaktadır.

Köpekler hasta ya da fark edemediğiniz bir sorunu yoksa hava şartları ne olursa olsun sizden önce kapıya giderek dışarı çıkmak için hazır olacaktır. Yürüyüş yapmayı farklı kokular koklamayı denk gelirse başka köpeklerle sosyalleşmeyi sağlamanız da onların fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından önemlidir. Onların kedi gibi evin içerisinde kendi başlarına yaşamaları ve temel ihtiyaçlarını karşılayarak çok fazla ilgi göstermeden yaşamalarını beklemeniz maalesef olası bir durum değildir. Apartman dairesi de olsa gidebileceğiniz ve onları yürüyüşe çıkarabileceğiniz park ve bahçeler kesinlikle bulmanız gerekecektir. Bu durum karşısında bazen önlemler almanız en azından onların sağlığı açısından önemlidir. Fakat ilk olarak onları parka götürmeniz için iyi sebeplere göz atalım.

Evcil Dostunuzu Parka Götürmenin Faydaları

Aşıları tam ve veterinerden onay aldığınız taktirde tahmini 3-4 aylık olduktan sonra dış gezintilere başlamanızda bir sorun yoktur. Bunun temelinde yavru bir köpeğin sosyalleşmesinde geç kalınmaması ve büyüdüğünde başka insanlar ve köpeklerle rahatlıkla iç içe olabilmesinin temelini atmanız olmalıdır. Fit ve kilolu bir köpek almaması için fazla enerjisini bu park gezintileri atması önemlidir. Formda kalması ve egzersiz yapabilmesi için yeşil bir park ortamı kesinlikle işinizi görecektir. Köpekler çevrelerini ve olan biteni fazlasıyla keşfetmek ister. Yeni kokular almak onların zihinsel açıdan gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Bizim hoşumuza gitmeyen kokular onların koku hafızasında yeni bir şeyi keşfetmek olarak kayıtlı duracaktır. Oyun oynamak ise onları fazlasıyla mutlu eden ve sahipleriyle yakın bir bağ kurmasını sağlayan rutindir. Köpekler sahiplerine son derece bağlı hayvanlardır.

Köpekler Park Gezintilerindeki Dezavantaj Durumlar

Temel eğitimleri tam olmayan bir köpeğin bir anlık boşlukta kaçarak kaybolması hiç istenmeyen bir durumdur. Kötü niyetli insanların onları çalabileceğini de asla göz ardı etmeyiniz. Bu nedenle mikroçip ve isimlikli bir tasma kullanmayı özellikle sık sık dışarı çıkıyorsanız ihmal etmeyiniz. Yola atlayan köpeğinizin arabalara karşı savunmasız olacağı ve kaza geçirebileceğini de bu dezavantajlar arasında sayabiliriz. Tüm bunların yanında başka köpeklerle kavga edip kendini ya da karşıdaki köpeğe zarar verebileceği de ihtimaller arasındadır. Tüm bunların yanında iç ve dış parazitleri yapılmamış temel aşıları bitirilmemiş yavru köpeklerin ve hatta yetişkin köpeklerin de birçok hastalığa karşı savunmasız olacağını unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar