Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen 7 Düşünce

16.11.2020 13:11:14

Köpekler hakkında herkes az ya da çok bilgi sahibi olabiliyor. Bu durum çeşitli bilgi birikimi ve tecrübeler yoluyla aktarılsa da kimi zaman doğru olduğu düşünülen yanlış bilgileri de içeriyor. Son derece sağlıksız veri akışını içermesi ve köpek bakımı konusunda acemi kişileri yanlış yönlendirmesi muhtemel bu durum karşısında genel olarak doğru bilinen yanlış davranışları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1-Köpekler Her Şeyi Sadece Siyah-Beyaz Olarak Görmesi

Sanılanın aksine köpekler sadece siyah ve beyaz olarak görmezler. Evet geniş bir renk skalasında görme yetenekleri yoktur. Irk durumuna göre insanlara nazaran çok daha geniş bir görme açısı bulunan bu dostlarımız sarı, mavi, kırmızı gibi birkaç renk daha gördüğü bilinmektedir.

2-Köpeklerin Yalayarak Kendi Yaralarını İyileştirmesi

Yarasını yalamasının en temel göstergesi acıyan bölgesinin olduğu bunun verdiği acı hissini azaltmak için yaladığı bilinen bir gerçektir. Fakat bu durumun yarasını iyileştirme konusunda acısını dindirme acısından fayda sağlarken yaranın iyileşmesini hızlandırma açısından çok faydası bulunmamaktadır. Tam aksine yaralı bölgeyi daha fazla tahriş ederek durumun kötüleşmesine neden olabilir. Eğer operasyon geçirmiş dikişli bir yara bölgesine sahip ise bu dikişlerin atmasına ve patlamasına neden olabilir.

3-Köpek Yaşına İnsanın 7 Yılına Eşittir

Bu orantı da son derece yanlıştır. Köpeklerin büyümeleri ve gelişimleri kendi aralarındaki farklı ırklar arasında bile değişiklik gösterir. İri ırk bir köpek ile mini ırk bir köpeğin yetişkinlik süresi aynı değilken böyle bir kanıya varmak yanlıştır. Cinsine ve bu cinsin boyutuna göre dostlarımızın yaş skalası değişkenlik gösterir.

4-Safkan Irk Köpeklerin Çok Daha Sağlıklı Olması

Bu konuda bilimsel bir kesinlik asla yok. Safkan olan bir köpeğin ya da kırma olan bir köpeğin çok daha sağlıklı ya da hastalıklı olabileceğini söylemek tamamen sallamak olacaktır. Aksine bazı ırkların kimi hastalık tiplerine karşı daha fazla yaygınlığı bulunabilmektedir. Bu duruma karşı önlem olarak da kırma olan köpek ırklarının daha sağlıklı olabileceğini düşünmek yanlış olmaz.

5-Irkına Bağlı Olarak Bazı Köpekler Daha Saldırgan Davranış Sergiler

Bu da bilinen aksine son derece yanlıştır. Gücü orantısında bazı köpeklerin karakteristik olarak agresif davranışlar göstermesi olağan bir durumdur. Fakat asıl karakterinin oturmasına yaşam şartları ve sahiplerinin etkisi daha büyüktür. Onların yetiştirilme ve büyüme tarzları agresif olmasına etkin rol oynamaktadır. Sanılanın aksine Dogo ya da Pitbull gibi dışında mini ırk köpeklerin de oldukça saldırgan ve hırlayan köpekler olduğunu göz ardı etmeyin. Aradaki güç ve denge farkının yanında medyanın da taraflı haberleri bu köpeklerin canavar haline dönüşmesinde etkin rol oynamaktadır.

6-Poposunu Sürtmesi Parazit Belirtisidir

Parazitler bu bölgelerinde kaşınma hissi verebilirken asıl sebep bu olmayacaktır. Poposunda kuruyan atık parçaların bir süre sonra topaklaşarak kaşıntı yapabileceğini göz ardı etmeyin. Ayrıca tuvalet sonrası kendilerini içgüdüsel olarak temizleme ihtiyacını da bu komik yöntemle halledebilirler.

7-Dişi Köpeği Bir Kere Doğum Yapmadan Kısırlaştırmamak

Eğer doğacak yavrulara bakabilme ya da sahiplendirme potansiyeliniz var ise tabi ki doğum yapmadan önce kısırlaştırmamanız güzel bir davranış olacaktır. Hayvanlar için üremek ve genlerini gelecek nesillere aktarabilmek ilkel olsa da içgüdüsel bir durumdur. Anne olma gibi bir kaygıları fiziksel ya da zihinsel olarak olmayacaktır. Bunun için pek tabi üzülmeyeceklerdir. Ayrıca kızgınlığa girmeden erken kısırlaştırılan köpeklerin birçok hastalığa yakalanma oranı düşmekle birlikte çok daha sağlıklı yaşayacaklarından şüpheniz olmamalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar