Yetişkin Kedi mi Yavru Kedi mi Sahiplenmeli?

8.04.2020 13:23:29

Yetişkin ya da yavru fark etmeksizin kedilerin hepsi her yaşta ve ırkta birbirinden güzel ve sevimlidir. Kararınızı vermeniz açısından ve deneyimlere bağlı olarak bilmeniz gereken bazı hususlar yine de bulunmaktadır. Her hayvan sever kişide olduğu gibi evcil dostunuzun mutlu ve güzel uyum sağlamış olması, sağlıklı bir yaşam sürmesinden başka bir isteğimiz de bulunmamaktadır.

Bu soru karşısında doğru ya da yanlış bir cevap kesinlikle yoktur. Önemli olan nokta sahiplenmeden önce kararınızın ne olursa olsun mutlulukla devam edeceği gerçeğidir. Yavru ya da yetişkin bir kedi sahiplenmenin kısmen karşılıklı olarak avantajları olduğu gibi kendince çok masumane dezavantajları da görülebilir. Aynı kriterler karşılıklı olarak yavru ya da yetişkin olsun ortak da olabilir. Asıl sorulması gereken soru bir kedi sahiplenmenin maddi ve manevi sorumluluklarını ne derece alabileceğimiz ve üstesinden gelebileceğimiz sorusu olmalıdır. Barınaklar, internet üzerinden ya da sokaklarda binlerce masum kediyi sahiplenebilirsiniz.

Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Avantajları

Yetişkin bir kediyi sahiplenmek oldukça memnun edici olabilir. Karakteri ve alışkanlıkları oturmuş, yaşı ve mizacına bağlı olarak kolaylıkla bilgi alabileceğiniz ve seçim yapabileceğiniz erişkinlikte kediyle karşılaşmanız olasıdır. Barınak personeli ya da sahiplendirmek zorunda kalan sahibi tarafından yetişkin kedi hakkında istediğiniz bilgiyi alabilir ve sizin için uygun olup olmadığını masaya yatırabilirsiniz. Yetişkin kedilerin genelde tuvalet konusunda eğitimleri ve alışkanlıkları oturmuştur. Tamamen büyük yetişkin kediler çok daha sessiz ve uysal davranışlar sergiler. Yaramazlık ve oyun istekleri yavru kedilere göre daha azdır. Barınak ve veterinerlerden sahipleneceğiniz kedilerin aşıları ve sağlık kontrolleri eksiksiz yapılmıştır. Herhangi davranış ve baskın karakter özelliğini kısa sürede sizlere gösterir. Seçim konusunda oldukça işinize yarayacak bir durumdur. Daha önceki sahiplerinden onun özel eşyalarını hediye olarak alabilirsiniz. Bu onun uyum sürecini ve maddi olarak bir miktar rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Dezavantajları

Geçmişini öğrenme konusunda barınak seçeneğini düşünüyorsanız başarısız olabilirsiniz. Yetişkin kedilerin öğrendiği ve uzun süredir yaptığı alışkanlıklarını kolaylıkla değiştiremezsiniz. Sosyalleşme dönemi çok uzun süre gerçekleştiği için evden başka kedilerinizi ve hayvanlarınız var ise birbirlerine uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yavru Kedi Sahiplenmenin Avantajları

Oyuncudurlar ve oldukça hareketlidirler. Genelde yavru kediler yaşlarına gelene kadar enerji seviyeleri kolay kolay düşmez. Bu evinize ya da ofisinize neşe getirecek olumlu bir gelişmedir. Genelde seçim yaparken tatlılığı ve size karşı ilk bakışı etkilidir. Yetiştirildiği ve büyüdüğü ortamı bilmeniz oldukça avantajlı bir durumdur. Tüm bunun yanında anne ve babasını da görme şansınız olabilir. Sokak görmemiş olması ve ev ortamında büyümüş olması ileride çok daha uysal ve evcil hareketler göstermesi konusunda ayrı bir avantaj sağlayacaktır. İstediğiniz şekilde yeni eşyalarını ve mamasını seçebilmeniz sizleri de onu da fazlasıyla mutlu edecektir. Yeni yaşam alanında bazı kural ve öğrenmesi gereken şeyleri yavaşça ve zamana yayarak öğretmeniz çok daha kolay olacaktır.

Yavru Kedi Sahiplenmenin Dezavantajları

Tuvalet eğitimlerini çok çabuk öğrenseler de belirli bir süre sorunlar yaşayabilirsiniz. Tuvalet kabına ve kumuna alışması için kimi zaman anlayış göstermeniz gerekebilir. Kaç aylık olduğuna bağlı olarak önünüzdeki bir sene bazı aşıları maddi olarak gözünüze masraflı gözükebilir. Bu konuda belli bir miktar masraf yapacağınızı göz önüne almalısınız. Daha önce hiçbir kedilerin ihtiyacına dair malzemeniz yok ise rutin mama ve kum alışverişinin yanında ekstra aksesuar masraflı da yapmanız olasıdır. 12 haftalıktan küçük kedi sahipleniyorsanız kedinizin annesini ve kardeşlerini araması ve geceleri bunun özlemini duyması da sıkça görülen bir durumdur. 3 aylıktan küçük kedi sahipleniyorsanız özel bakım gerektirebileceğini unutmayın. Başlangıçta yavru kedilerin yetişkin kedilere göre kendi kendilerine yetme seviyesi oldukça düşüktür. Tüm bunların yanında yavru kediyi eğitmek biraz zaman alacaktır. Neyse ki ihtiyacınız olan vakit bir ömür zaten beraber mevcut.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar