MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Almanya Evcil Hayvanlar İçin Corona Testleri Yapmaya Hazırlanıyor

8.04.2020 11:31:52

Corona virüse bağlı olarak her geçen artan vaka ve ölüm sayısı, evde kalma çağrıları, hayatın hareketliliğinin kaybolması ve virüsün tüm dünyaya yayılması bilim insanlarının her geçen farklı çalışmalar ve sonuçlar elde etmek adına çabalarını daha da artırmaktadır.

Almanya veteriner ve virologların kedi ve köpeklerin hastalığa duyarlı olduklarını keşfettikten sonra bu yönde çalışmalarına hız verdi. Evcil dostlarımız kedi ve köpekler için corona virüs testi sunma adına çalışmalarına başlıyor. Berlin Serbest Üniversitesi bilim insanlarının Covid-19'un evcil hayvanlara yayılıp yayılmadığını tespit ve test etmek adına biz insanlara olduğu gibi negatif/pozitif olarak sonuç verebilecek PCR testleri üretmeye başladı. Bu konuda uzman bir bilim insanı evcil dostlarımızın bünyesinin daha savunmasız olduğunu düşünmekle birlikte taşıyıcı olabileceklerini belirtti. Evcil dostlarımızdan enfekte olmuş bir insan vakası olayı bildirilmemekle birlikte Hong Kong'da bir kaplanın bakıcısından virüs kaptığı geçtiğimiz günlerde kayıtlara geçmişti.

Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun daha önce çıkan Sars virüsünden sonra yaptığı çalışmaların ve raporlarının günümüzde de faydasını gören Almanya işi bir adım ileriye götürerek evcil hayvanlar konusunda da gerekli sonuçları almayı planlıyor. Almanya hayvanlar konusunda da teste geçmeye çalışırken İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi insanları dahi test yapabilmekte güçlük çekiyor. Günde ortalama 70bin test barajını geçerken Britanya ülkeleri sadece 13bin civarında kalabildi. Viroloji uzmanları virüsün insanlardan evcil hayvanlara geçmesiyle alakalı 1-2 vaka ve belirti olduğuna dair işaretler olduğunu ama henüz %100 kesin kanıtlanmadığını belirtti. Özellikle kedilerin virüslere karşı hassas olduğuna dair artan kanıtlar olması şimdiye kadar yapılan çalışmaların ve araştırmaların kedilerin taşıyıcı olma ihtimalinin köpeklere göre daha olası göründüğünü belirttiler. Viroloji profesörü Klaus Osterrieder, doğal koşullar altında insandan evcil hayvana virüsün bulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar