Yeni Eve Taşınırken Kediler Bu Durumdan Nasıl Etkilenir? Nasıl Önlem Alınmalıdır?

2.07.2020 13:08:30

Ev taşımak başlı başına zihinsel ve fiziksel olarak yorucu bir iştir. Fakat evinizi paylaştığınız bir kediniz var ise çok daha stresli hale gelebilir. Gerekli planlama sayesinde sorunsuz ve en az mental yorgunlukla bu işin üstesinden kedinizle beraber gelebilirsiniz. Kediler çevrelerine ve yaşam alanlarına son derece duyarlı hayvanlardır. Güçlü bağ kurup rutinlerinin bozulmaları da istemezler. Yaşanabilecek stresin en büyük kaynağı ise bu durumdur. Gerekli planları yapmanız adım adım ilermeniz sürecin çok daha endişesiz geçmesini sağlayabilir.

Taşınma Günü ve Evcil Dostunuzun Yeni Eve Geçişi

Nakliye aracı gelmeden evcil dostunuzu ses ve gürültünün olmadığı bir odada bekletmeniz uygun olacaktır. Kendi özel eşyalarını da o bölgeye yerleştirip güvenlik önlemlerini de almayı ihmal etmeyin. Bu yeni ve yabancı yer onu biraz ürkütecek olsa da kendi eşyaları ve kokusu ürkekliği atmasını sağlayacaktır. Evcil dostunuzu kendi aracınızla ya da daha önceden başka bir tanıdığınızın vasıtasıyla yeni evinize getirmeniz alışma süresini kısaltacaktır. Nakliye süreci gürültüsü ve farklı insanlardan alacağı kokular duruma anlam verememesine ve gerginlik yaşamasına neden olabilir. Büyük eşyaların kurulumunu ilk başta yaptırıp daha sonra kedinizi bu odaya cam ve kapılar kapalı kalacak şekilde geçiş yaptırabilirsiniz. Evi geri kalan bölgelerini ona açmak için acele davranmayın. En azından ilk kaldığı odayı kendi güvenli bölgesi olarak kabul etmesi evin geri kalan kısımlarını keşfederken gerginlik yaşamaması konusunda güvence sağlayacaktır.

Alışma Döneminde Yardımcı Olma

Veteriner ziyareti dahi olsa ilk 2 hafta yeni evinizi sahiplenme ve güven kaygıları hissetmemesi için misafir kabul etme ve dışarı çıkma faaliyetlerini bir süre erteleyin. Ödül ve yaş mama miktarını bu dönemde biraz artırın. Eski evinde hoşuna giden rutinleri ve alışkanlıkları sürdürebilmesi adına yardımcı olun. Tuvalet ve mama kabını aynı uzaklıkta konumlandırın. Mama değişimine gitmeyin. Sevdiği oyuncakları ve varsa evini aynı düzende kurmaya çalışın. Amacınız kedinizin yeni girdiği ortamı sahiplenmesi ve kendini güvende hissetmesini sağlamaya yönelik olmalıdır. Onun kokusuna aşina olduğu eşyalar hep göz önüne olmalı ve yeni eşyalar da aldıysanız ona kendi kokusunu yayarak orayı sahiplenmesine yardımcı olmalısınız. Evdeki diğer obje ve eşyalara sıklıkla sürtünmeye çalıştığına sizlerde şahit olacaksınız.

Ev taşıma tecrübe olarak fazlasıyla stresli ve yorucu bir iş olduğunun farkındayız. Kedilerin ise alışkanlıklarını yıllardır terk etmeme gibi bir huyları olduğundan çok kolay strese girebilmektedirler. Ayrıca dışarı çıkan bir kediniz var ise ev dışında çevre ve ortam da fazla bilinmeyenleri beraberinde getirecektir. Uzun bir süre bahçe ve dışarıya çıkmasına müsaade etmeden öncelikle ev ortamını yeni bölgesi olarak kabul etmesi konusunda sabırlı olmalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar