Tok Bile Olsa Köpekler Neden Yemeden Duramıyor?

2.07.2020 11:15:46

Köpekler mükemmel canlılar olmakla birlikte en büyük sorunlarından birisi boğazlarını kontrol etme konusunda sıkıntılar yaşamalarıdır desek abartmış olmayız. Tuhaf özelliklerinin başında oburlukları ve obeziteye yakalanma ihtimallerinin yüksek olması gelmektedir. İçgüdüsel bir durum olmakla birlikte aç olsalar dahi kendilerine hâkim olmayarak yemekten vazgeçmezler.

Tok olup olmaması hiç önemli olmayıp siz bir şey yerken ya da pişirirken hemen heyecanlanıp yeme isteğine defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Buradaki önemli olan nokta köpeğinizin tok olduğu halde buna hala istek göstermesidir.

Araştırmalara Göre Köpek Obezitesi

Yapılan çalışmalar neticesinde genleri üzerindeki değişikliğin köpeklerde anksiyeteye sebep olduğu görülüyor. Labrador ya da Gold Retreiver ırkı köpeklerin bu karmaşık duruma daha fazla açık olduğu düşünülmekle birlikte obeziyete de yatkın olduklarını biliniyor. Ayrıca gerekli eğitim ve kontrollerle de bu sorunun başlamadan kontrol altına alınabileceği uzman kişiler tarafından söyleniyor.

Yemek yeme kaygısına daha fazla sahip olduğu düşünülen Labradorlarla yapılan çalışmadan seçilen köpeklerin taşıdığı bir genin içerisindeki bozukluğun aşırı kilo alımına neden olduğu keşfedilmişti. Bu genin asli görevi beyin ve mide ikilemi arasındaki tokluğun bildirimini sağlamaktan sorumlu olması. Beyne yolladığı sinyallerde midede başka yer olmadığı ve tok olduğunu hissettirmek olan genin farklı varyasyonu ise kaygı yaratarak hep aç gibi köpeklerin yemek yemesine yol açar. Her ne kadar tek ırk üzerinden yapılan bir çalışma olsa da köpeklerin yarısından çoğu doymak bilmez bir açlığa sahiptir.

Yeme Bozukluğu Olan Köpekler Sahiplerinin Dikkatine!

Bu çok fazla bir sorun olarak düşünülüp tedavisi beklenen bir durum değildir. Sahipleri olarak dikkat edilmesi ve kontrole alınması sayesinde evcil dostunuz zamanla biyolojik olarak kendisini daha kontrol edebilir hale gelecektir.

Genetik olarak bu tip problem yaşamaya meyilli bir köpeğiniz olsa dahi korkmanıza gerek yok. Normal olarak hayatlarına devam edebilir ve hiçbir sorun olmadan mutlu mesut büyüyebilirler. Fakat sahipleri olarak kontrolü sizin ele almanız ve zamanla bazı düzenlere alıştırmanız önemlidir.

  • Egzersiz ve yürüyüş süresini özellikle artırmanız aşırı kilo alımının önüne geçecektir.
  • Yiyeceklerini ve besin miktarını öğün olarak ayarlamalı aşırıya kaçmamalısınız.
  • Yiyecekleri onun ulaşamayacağı ve güvenli bir yerde saklayın. Ağzı açık herhangi bir yiyecek dışarıda bırakmayın.
  • Siz bir şey yerken ya da yemek yaparken yanınıza gelmesine müsaade etmeyin. Onun masum bakışlarına aldanıp asla ve asla ufak da olsa bir parça bile vermeyin.
  • Mamasının içerdiği yağ ve karbonhidrat oranlarına dikkat edin. Yavru yetişkin ya da yaşlı olma durumuna göre beslenme programını veteriner hekiminize danışarak güncelleyin.

Bu durumu asla bir sorun olarak düşünmemek de işinizi kolaylaştıracaktır. Beslenme alışkanlığı problemi ya da köpeğinizin obur bir kişiliğe sahip olduğunu düşünün. Bunun kontrolü ve eğitimi çok fazla zor olmayacak olup biraz sabır ve ipleri sıkı tutmak yeterli olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar