Hazımsızlık Yaşayan Köpekler İçin Mama Seçimi

1.07.2020 13:53:38

Köpeğiniz için bir mama markası ve içeriği seçerken bazı bilgilere önceden sahip olmalı ve ırkınızın özelliklerine uygun mama seçimini yapmak hazımsızlık problemi yaşamamanız adına çok önemlidir. Hazımsızlık sorunu kısaca özetlersek üst karın bölgesinde ağrı sızı ve rahatsızlık hissi gibi olumsuzlukları yaşatan bir durum olup beslenme konusunda problemler yaşanmasına neden olmaktadır. Yemek yeme ve içme tüketimi esnasında ağrıların başlaması sonrasında dayanılmaz boyutta ağrılar yaşayabilir. Köpeklerin de sıkla yaşayabileceği bir durum olup hayatlarını gözle görülür biçimde olumsuz şekilde etkileyebilirler.

Eğer bu sorunları yaşayan ve yaşamaya meyilli bir köpeğiniz var ise insanlarda olduğu gibi onların da hassas bir mide ve sindirim sistemine sahip olduğunu anlamasınız. Tabi ki bu konu karşısından en garanti ve kesin çözümleri veterinize hekimizin verebileceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sindirim sistemi problemi yaşayan köpekler iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, ishal, dışkıda kan ve haliyle belirgin bir şekilde halsizlik sorunları da yaşayabilmektedir.

Hazımsızlığa Neden Olan Şeyler

Köpeklerimiz için hazımsızlığın birden çok nedeni olabilir. Bu konuda en büyük etken ise yanlış besleme ve aşırı yemeleri bilinmektedir. Ayrıca tüm bunların yanında gıda alerjisi, parazitler, bağırsak sorunları ve bazı hastalıkların habercisi olarak düşünerek ülser ya da tümöre karşı köpeğimizi kontrole götürmeliyiz. Köpeklerin sindirim sistemleri ve midelerinin korunmasında kalitesiz ve ona uygun olmayan mamaları seçmemek önemlidir. Doğru ve onun bünyesine uygun mama seçimini yapmalı daha sağlıklı ve mutlu bir hayata onu hazırlamalısınız.

Hazımsızlık Problemine Karşı Mama Seçimi

Tahıl oranı ve bunun düşük olması protein değerini mama içerisinde köpeklerin gerçek et ve türevlerinden alması açısından önemlidir. Zengin protein içeriğine ve düşük tahıl oranına dikkat etmek gerekmektedir. Sindirim hassasiyeti genelde yetişkinlikte ortaya çıkıp bu konuda birçok mama üreticisinin bu konu hakkında hassas sindirim sistemi mamaları da bulunmaktadır. Sağlıklı sindirim sistemi için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta prebiyotik lif içermesi olmalıdır. Tüy ve cilt yapısına da iyi gelen E vitamini ve Omega değerleri de göz önüne alınmalıdır. Besin emilimini kolaylaştırmak ve daha dışkı yapabilmesi için yüksek sindirilebilirlik vadeden mamaları tercih etmeniz önemlidir.

Hazımsızlık Dışında Görülebilecek Problemler

Midem ve sindirim sistemi genel olarak bütündür. Evcil dostunuzun ona uygun olmayan köpek mamalarıyla beslenmesi kısa vade de olmasa bile uzun vade de geniş çaplı problemler yaşamasına neden olabilir. Hazımsızlık genel olarak sindirim ve mide sağlığı açısından üstesinden gelinebilecek en kolay problem olup başka sağlık sorunları da yaşanmasına neden olabilir.

  • Gastrit olarak bilinen köpeklerin karnında iltihaplanma ve tahriş
  • İnce ve kalın bağırsak iltihabı
  • Bağırsaklarında aşırı üreyen bakteri gelişimi
  • Köpeklerde pankreas iltihabı ve yetersiz seviyede çalışan sindirim enzimleriYorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar