MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Ödül Maması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1.07.2020 13:45:00

Ödül mamaları her ne kadar kedileriniz için bir besin niteliğinde olsa da, asıl amacı itibariyle kedinizle aranızdaki bağı güçlendirmek için ve kedinizin size olan sevgisini arttırmak için kullanılması gereken bir mama çeşididir. Bu nedenle kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kediler her ne kadar vurdumduymaz ve sizden yapmasını istediğiniz komutlardan bihaber gözükse de, ödüllendirilmekten hoşlanırlar. Doğru kullanım neticesinde ise fark edilebilecek derece davranışlarında değişme gözlenebilecektir.

Kedinizin kötü bir davranış sergilemesi sonrası ceza yöntemiyle hatalarından vazgeçmeleri sağlanabilir. Aynı şekilde olumlu davranışları sonrası da kedinizi ödüllendirmeniz de eğitimleri açısından olumlu bir davranış olacaktır. Yalnız kedinizi ödüllendirme yöntemine sadece mama ile sabit kalınmamalıdır örneğin fiziksel bir aktivite, kedinize sevgi göstermeniz, bunlarda kedinizi ödüllendirmenizde yardımcı olacak hususlardır. Özetle kedinizin hoşuna gidecek her durum, onun için ödül niteliğinde olacaktır.

Nedir Bu Kedi Ödül Maması?

Başında da söylediğimiz gibi, kedi ödül mamaları kedilerinizi eğitmenizde kullanabileceğiniz bir mama çeşididir. Ödül mamalarını aynı zamanda besleyici nitelikte olmalıdır. Ödül mamasının içerisinde kedinizin ihtiyaç duyduğu kadar mineraller, vitaminler, besleyici yağlar ve protein bakımından zengin olmalıdır.

İçeriğinde fazla miktarda Tuz ve sodyum bulunuyorsa, bu mama kediniz için zararlı niteliktedir ve İleride böbreklerinde ve idrar yollarında hastalıklar meydana gelebilir demektir. Bu sebeplerden ötürü ödül maması seçerken bunları da göz ardı etmemek gerekir.

Ödül Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Öncelikle, ödül maması seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan başlıcaları şunlar: Kedinizin yaşı, kilosu, fiziksel aktivite durumu, ırkı ve sağlık durumu gibi. Öncelikle her kedi aynı mamayı yemeyebilir, bu durumu denemeye yanılma yöntemiyle çözebilirsiniz. Dilerseniz bağlantıya tıklayarak sayfamızdaki ödül mamalarına bir göz gezdirebilirsiniz.

Peki Ya Kedimize Ödül Mamasını Ne şekilde Vermeliyiz ve Nelere Dikkat Etmeliyiz.

-Kesinlikle aşırı doza kaçmamalıyız, yani kediniz ödül mamasına bayılıyor diye sürekli bir şekilde vermemeliyiz. Genellikle ödül mamalarının üzerinde günlük kullanım miktarları ve ne kadarının kedinizin günlük besin ihtiyacını karşıladığı yazmaktadır. Aşırı kullanımı neticesinde kediniz için sağlık problemleri ortaya çıkacaktır.

-Kedinizi Kıvrandırmadan ve kedinizi yalvartmadan ödül mamasını kedinize verin. Aksi takdirde bu hareketleri devamlılık kazanacaktır.

-Fiziksel aktivite halindeyken kedinize ödül maması vermelisiniz bu sayede kedinizle yapığınız aktiviteler daha eğlenceli olacaktır ve ayrıca at kedinizin beyin ve motor fonksiyonları gelişimi hız kazanacaktır.

-Ve son olarak, obeziteye dikkat edilmelidir. Eğer normalden Fazla bir ağırlığa sahipse, kontrollü bir şekilde tüketmesini sağlamanızda fayda var.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar