MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Gıda Alerjisi ve Uzak Durulması Gereken Besin Grupları

1.07.2020 12:00:22

Kedilerin bazı besin gruplarına karşı koyamasalar bile alerjileri bulunabilir. Burun akıntısı ve hapşırık en çok görülen alerji belirtileri olup ayrıca patileriyle sık sık kendisini kaşıma hareketini de gerçekleştirebilir. Durduk yere bu durumla karşılaşıyor ve merak içinde kalıyorsanız yediği bir takım besin gruplarının onda alerjik etki gösterdiğinden şüphe edebilirsiniz.

Kedilerimizde biz insanlar gibi pek çok şeyden etkilenebilir. Bu normal olup doğada birçok canlının bu tip reaksiyon göstermesi şaşırtmayan bir durumdur. Çevresel faktörlerin yanı sıra besin odaklı alerji ise bizlerin dikkat etmesi gereken ve kedilerin maruz kaldığı %15-%20'lik alerji potansiyelini yaşadığı kısım olarak belirtilebilir.

Mevsimsel ve çevre faktörlerinin de girmesiyle alerjinin dozajı artabilmektedir. Tedavi ve gözlem yapılması gereken bu durumun çözümünde net alerjisi tanısı koymak da mümkün olmayabilir. Yazın yediği bir besinin kışın bir problem yaratmaması ya da kedinize yaramayan herhangi bir besinin yediği mama içerisinde bulunması da alerjisi etkisi yaratabilir.

Gıda Kaynaklı Alerjik Belirtiler

Kedilerde alerji anında etkilerini göstermemekte olup belirli bir süre sonrası çok daha gözle görülür şekilde size kendini belli edebilir. Mama değişimi, çevresel faktörler gibi birçok değişkenin bir araya gelmesi sonucunda kediniz rahatsız olabilir. Besinlerinin içerisinde deneme yanılma yaparak da kedinize neyin iyi gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Bir kedinin severek tükettiği ve rahatsızlık vermeyen besin grubunun başka kedi üzerinde farklı belirtiler göstermesi görülebilecek bir durumdur.

  • Öksürme ve hapşırık
  • Fazla kaşınma ve kendini tırmalama
  • Tüy dökülmesi
  • Kulak burun ve göz akıntısı
  • Kusma
  • İshal
  • Patilerin şişmesi
  • Halsizlik

Gıda Alerjisine Yol Açan Besin Grupları

Süt Ürünleri

Laktoz kedilerin tüketimi açısından zararlıdır. Özellikle yavru kedilerde laktoz enzimleri öldürücü olabilir. Süt ve süt ürünlerinde bu maddenin fazlasıyla bulunması sindirim problemlerine neden olmaktadır. Kusma ve ishal sorunu sık görülen belirtilerdendir.

Mısır ve Tahıl Grubu

Kuru kedi mamalarının içeriğini doldurmak ve doyma eşiğini artırmak için mısır unu kullanılmaktadır. Gıda alerjisi konusunda başı çeken bu ürün grubunun yanında tahıl ve sebze alerjisi potansiyelini artırır.

Kalitesiz Protein Ürünleri

Kalitesiz ve ucuz mamaların içeriğinde bulunan ve sağlıksız protein içeren mamalarda evcil dostlarımızda alerjik etkiler yaratabilir. Diğer protein değeri bulunan hayvanların sakatat ya da kullanılmayan çöp kısımlarından eklenen bu tip malzemeler kedilerin pek de bünyesinin tanıdık olmadığı proteinlerle tanışmasına neden olup yan etkiler yaratabilmektedir.

Koruyucu Maddelerin Fazla Olması

Genelde mamaların lezzetini ve son tüketim tarihini yükseltme amaçlı kullanılan koruyucu maddeler bazı kedilerde alerji oluşmasına neden olmaktadır. Mama seçiminde kuru ya da yaş fark etmeksizin doğal ve doğala yakın içerikler kullanan mama markalarını tercih etmemiz ve arka tarafında yazan bileşenlerini okuyarak araştırmak gerekmektedir.

Yapay Gıda Boyaları

Mamaların görüntüsünün çok daha hoş olması adına kullanılan bu boyalar herhangi bir besin değeri içermemekte olup ayrıca kedinizde alerji oluşmasına neden olabilmektedir. Mama seçiminde görüntüsü ve şeklinden çok mamanın besin değerleri ve kedimizin ne kadar ihtiyaçlarına cevap verebildiğini anlamak çok daha önemlidir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar