MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Böbrek Hastalıkları ve Tedavisi

3.07.2020 11:21:17

Böbrek son derece hayati işlev gören organlardır. Kanının düzenini sağlamak ve atıkları idrar kanalı üzerinden vücuttan atabilmek adına önemli görevleri sağlar. Böbrek hastalıkları önem kategorisinde olası olumsuz bir durumda hayatı tehlikeye atabilecek kadar önemlidir. Beslenme programı ve düzeni bu tip hastalıkların kontrolü ve önlenmesinde fazlasıyla önemli olup fosfor tüketiminin kontrolü ve tüketilen yağ asitlerinin artmasıyla bu tip rahatsızlardan kurtulmaya destek olabilir.

Böbrek yetmezliği köpeklerin kolay yakalanabileceği hastalıklardan birisi olup zamanla kronik hale gelerek çok daha kötü duruma gelebilir. Veteriner hekim kontrolü ve erken teşhis sayesinde tedaviye acilen başlanılmalıdır. Belli bir düzeye çıkmadan tam olarak teşhisin de mümkün olmaması sağlıklı beslenmenin öneminin bir ömür boyunca ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Köpekler ve Böbrek Hastalığı Sebepleri

Araştırmalar ve çalışmalar neticesinde ortaya çıkan bulguların temel hastalık sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz. Aşağıdaki durumlar ayrıca böbrek hastalığını tetikler ve ileride sıkıntılar yaşamanıza neden olur.

  • Böbrek içerisinde filtre işlevi gören kısımlarda glomerüllerin iltihabı veya glomerülonefrit
  • Böbrek enfeksiyonları
  • Böbrek taşları
  • Kanser
  • Doku ve organlarda amiloid proteinin birikmesi

Ayrıca hasta olan köpeğin aşırı tuvalet çıkması ve sıvı tüketmesi de böbrek hastalığının habercisi olabilir. Tüm bunların yanında en büyük belirtiler böbrek yetmezliği konusunda poliüri ve polidipsidir. İştahın azalmasına bağlı olarak kilo kaybı ağız kokusunun artması ülser ve uyuşukluk da başlıca belirtileri arasında görülebilir.

Tedavi Yöntemi

Her şeyden önce uzman bir veteriner kontrolü yaptırmak atılması gereken ilk adım olmalıdır. Rutin bir tedavi ve iyileşme süresi isteyen bu tip rahatsızlıklar veteriner gözetiminde ve bilgisi halinde uygulanmalıdır. Böbrek hastalığı onaylanan bir köpeğin özel beslenme programı da uygulanmakta olup bu konuda beslenmenin önemi artmaktadır. Kronik hastalıklarda yıllar boyu köpeğiniz sıkıntı çekebileceği gibi sizlerin de sahipleri olarak tedavi şekline harfi harfiyen uymanız acı çekmemesi açısından önemlidir. Onlara her konuda destek olmak, sevgimizi göstermek ve ilgimizi üzerlerinden bir an olsun çekmemek fazlasıyla öneme sahiptir. Böbrek yetmezliği teşhisinin konması sonrası kesin ve net olarak sebebi kestirmek çoğu vakada zor olmaktadır. İlaç kullanımı sıvı tedavisi ve özel beslenme programı genelde tedavi ilerleme yöntemidir.

Beslenmeyle alakalı veteriner hekiminizin sizleri yönlendirebileceği gibi fosfor açısından düşük mamalar tercih edilmelidir. Aşırı asit üretimini kontrol etmek amaçlı alkalin takviyesi içeren mama tipleri de böbrek rahatsızlıklarında önerilen mamaların başında gelmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar