Evcil Hayvanlarla Yaşayan Kişilerin Farkında Olması Gereken 6 Şey

3.07.2020 13:53:29

Bir evcil hayvanla yaşıyorsanız ya da karar verme aşamasındaysanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu durum hem onun çok daha kaliteli bir yaşam sürmesi açısından hem de çevredeki insanların huzurunu bozmamanız açısından tüm taraflar için önemlidir. Evinize misafir ettiğiniz küçük dostunuz ister kedi ister köpek olsun sağlıklı ve bol tüylü bir ömür yaşamasını sahipleri olarak zaten en başta bizler istemekteyiz. Dikkat etmemiz gereken ve bilincinde olmamız gereken maddelere ise gelin hep beraber bakalım!

1-Sorumluluk

Bir evcil hayvanla yaşamak sahiplerine bazı sorumluluklar yüklemektedir. Bu konuda yapmanız gerekenleri yapabileceğine inanmanız ve üstesinden gelebileceğinizden emin olmalısınız. Onların da bir çocuktan farkı olmadığı gibi maddi ve manevi tüm sorumluluklarına karşı bilince sahip olmalısınız.

2-Bakım

Her türlü evcil hayvanı misafir etmeye ve yaşam alanınızı onla paylaşmaya başladığınız takdirde bazı temel ihtiyaçlarının yanında bakımının size bağlı olduğunu atlamamalısınız. Irkına ve türüne bağlı olarak her türlü evcil hayvanların farklı ihtiyaçları olabileceği gibi zamanla bu ihtiyaçların değişkenlik göstereceğini de asla ve asla göz ardı etmeyin.

3- Eğitim

Özellikle köpek besleyenlerin dikkat etmesi gereken bu konu birçok evcil hayvan için de geçerli olabilmektedir. Unutmayın ki sizinle evcil dostlarınız da toplum içerisinde birer birey olmaktadır. Bazı konularda inatçı olabilecekleri gibi temel eğitim komutlarını ve davranışlarının kontrolünü kesinlikle yavruluktan itibaren öğretmeye başlamalısınız.

4-Egzersiz & Oyun

Kedi ya da köpek fark etmeksizin onların da harekete ve oyuna ihtiyaçları vardır. Bu onların sağlığı açısından ve yaşamları boyunca çok daha güçlü kalmaları açısından eksik edilmemesi gereken bir durumdur. Ona yeteri kadar vakit ayırabileceğinizden emin olmalısınız. Sokak yürüyüşleri ya da evde onlarla vakit geçirerek oyun oynamanız ilgi göstermeniz onların yaşlansa dahi sizden bekleyecekleri bir durumdur.

5- Güvenlik

Bir evcil hayvana evinizi açarken güvenlik önlemlerini almak aynı bir çocuk gibi onun sağlığına ve yaşamına zarar verebilecek unsurları ortadan kaldırmak olmazsa olmazlar arasındadır. Maddi ve manevi sorumlulukları almanın yanında onları her türlü tehlikeden korumanız da gerekmektedir. Her yıl sayısız kez kedilerin cam ya da pencereden düştüğüne dair veterinerlerden vaka bildirimi geldiğinden haberiniz olmalı diye düşünüyoruz!

6-Sağlık

Evcil dostlarımızın sağlığı için elimizden geleni yapsak da uzun yaşamları boyunca hastalık ya da rahatsızlık geçireceklerini hep aklımızda bulundurmalıyız. En kötü senaryoyu düşünüp maddi ve manevi olarak kendimizi her senaryoya hazırlıklı tutmalıyız. Rutin olarak aşılarının olacağını ve dostlarımızın sağlıkları açısından özellikle sağlık masraflarından kısamayacağımızın bilincinde olmalıyız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar