MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Gece Neden Havlar?

4.07.2020 13:10:16

Elbette ki köpek sahipleri köpeklerini çok sever, lakin yerli yersiz havlamaları köpek sahipleri için bazen sinir bozucu bir hal alabilmekte, özellikle de bitmek bilmeyen havlamalar uyku düzeninizi alt üst eder ve komşularınla aranızın açılmasına tansiyonun artmasına neden olabilir köpeğinizin ve sizin sakin, rahat bir uyku çekmeniz için köpekler neden havlar köpeğinizin gece havlamaları nasıl son bulur sorularının cevaplarına kısaca değinelim

Köpeğiniz Geceleğin hiç durmadan havlıyor hiç susmuyorsa, köpeğinizin sebepsiz yere havladığını düşünüyorsanız aslında köpeğiniz size bir mesaj vermek istiyor olabilir. Köpeğiniz bu davranışla size ne mesaj veriyor olabiliri hem köpeğiniz hem de sizin için can sıkıcı olan bu duruma nelerin sebep olabileceğine beraber göz atalım.

Köpekler Geceleri Neden Havlarlar?

Korku

Köpeklerde insanlar gibi geceleri duydukları herhangi bir sesten ürkebilirler, ürken bir köpekte geceleri havlamaya başlar ve bu davranışlarıyla tehlikeli bir durum algıladıklarını düşünerek, sizi uyarmakta istiyor olabilirler.

Sıkıntı

Köpeklerde tıpkı bizler gibi uzun süre yalnız kalınca sıkılırlar. Sıkılan köpeklerde haliyle havlamaya başlar, köpeğinize siz yokken sıkılmaması ve kendi kendine oyalanması için, ona alternatif oyuncaklar almalısınız. Buradan eğlenceli köpek oyuncaklarımıza bir göz gezdirebilirsiniz.

Yalnızlık

Köpeklerin gece havlamalarında ki en etken faktör hiç şüphesiz ki yalnızlıktır. Köpekler, sürü hayvanlarıdır, doğaları gereği yalnızlığı pek sevmezler. Bu yüzden geceleri tek başlarına kaldıkları zaman dikkatinizi çekmek, onu yalnız bırakmamanız için havlıyor olabilirler. Eğer köpeğinizle aynı odada kalmak gibi bir alternatifiniz yoksa 2. Bir köpek alabilirsiniz, köpeğiniz kendine bir arkadaş geleceğinden yalnız kalmayacak ve muhtemelen gece havlamalarından kurtulacaktır.

İlgi Çekmek

Her köpek Sevilmek ister ve dikkatinizi çekmek için havlar. Eğer köpeğinizin ilginizi çekmek için havladığını fark ettiyseniz, bu davranışından onu vaz geçirmek için onu görmezden gelmeniz ona ilgi göstermeniz bu hususta çok önemli. Köpeğinize “sus” “sessiz ol” veya susması için başka şeyler yapmanız köpeğinizin sizle oynamak istediğiniz düşüncesine kapılmasına neden olacaktır.

Sese Karşı Olan Duyarlılıkları

Köpekler İnsanların aksine ileri derecede gelişmiş kulak yapılarına sahiptirler. Geceleri size etraf çok sessizmiş gibi gelebilir, ama köpeğiniz gelişmiş kulakları sayesinde çok uzaktaki sesleri bile duyabilirler, köpeğiniz bu yüzden de havlıyor olabilir. Köpeğinizin dışarıda ki sesleri duymamaları için çok kısık sesle televizyon veya radyo açarak ilgisini farklı bir yere çekebilirsiniz.

Köpeğinizin Gece Havlamasının Önüne Nasıl Geçilir?

Gece havlamalarını durdurmak için öncelikle köpeğinizin gece havlamasına neden olan sorunun kaynağını bulmak ve bu sorunların en aza indirgenmesini sağlamak. Köpeğinizin gece havlama davranışını göz ardı etmek köpeğinizin bu davranışını alışkanlık haline getirmesine ve sorunun çözülmesinde daha çok zorlanılması anlamına gelir. Bu sorunla ne kadardır karşı karşıya kalıyorsanız çözümünde de bir o kadar zorlanacaksınız, sabırlı olmanızda fayda var. Eğer tüm bunlara rağmen köpeğinizin bu davranışından kurtulamıyorsanız bir uzmandan destek almalısınız. Bir veteriner hekim bu konuda size yardımcı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar