MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yeni Doğan Yavru Kedilerinizi Biberonla Nasıl Beslersiniz?

2.07.2021 11:29:23

Yeni doğmuş bir yavru kedinin hayatta kalmasını sağlamak için bol miktarda beslenme sağlanmalıdır. Ancak bazen anne kedi hastalanır ve yavrusunu emziremez ya da bir yaralanma veya sakatlık nedeniyle yavru kediyi yuvadan uzaklaştırır. Bu gibi durumlarda devreye girip anne kedi rolünü üstlenmeniz gerekecektir. Bu genellikle yavru kedi normal kedi maması yiyebilecek kadar güçlü olana kadar yeni doğmuş bir yavru kediyi biberonla beslemeyi gerektirir.

Yavru Kedinizi Biberonla Beslemeye Hazırlanma

Büyüklüğüne ve durumuna bağlı olarak, yeni doğan yavru kediniz günde yaklaşık dokuz ila 12 kez beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Yaşamın ilk iki haftasında, yavru kediyi gün içinde iki saatte bir ve gece boyunca dört saatte bir beslemeniz gerekecektir. 

Yavru kediyi biberonla beslemek için birkaç malzeme toplamanız gerekecek. Normal insan biberonları muhtemelen çok büyük olacaktır, ancak çoğu evcil hayvan mağazasında yeni doğan yavru kedi biberonları ve meme uçlarının yanı sıra yavru kediler için özel olarak tasarlanmış ticari bir formül bulunur. Yavru kediniz preemie ise, biberonu emecek kadar güçlü olana kadar onu damlalık ile beslemeniz gerekecektir. Bu durumda veterinerinizle kontrol ettiğinizden emin olun.

Gerekli Malzemeler

  • Yavru kedi biberonu
  • Damlalık (gerekirse)
  • Yavru Kedi Süt Tozu
  • Yumuşak havlular ve el bezleri

Formülü Hazırlayın

Tıpkı insan bebeklerinde olduğu gibi, yavru kedinizi sterilize edilmiş biberonlarla beslemeniz ve mamayı yavru kediye vermeden önce ısıtmanız önemlidir. Her şeyi düzgün bir şekilde hazırlamak için birkaç dakika ayırmak, her öğünün biraz daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

  1. Biberonları ve meme uçlarını kaynar su banyosunda yaklaşık beş dakika sterilize edin. Kullanmadan önce temiz bir havlu üzerinde süzülmelerine izin verin.

  2. Yeni bir meme ucu kullanıyorsanız, uçta küçük bir delik açmanız gerekecektir. Sütün çok hızlı çıkmaması için açıklığı küçük tuttuğunuzdan emin olun. Baş aşağı tutulduğunda, süt damlamalıdır.
  3. Rahat bir sandalyenin yanındaki masanın üzerine büyük bir havlu, bir bez ve bir kase ılık su koyun.
  4. Paketin üzerindeki talimatlara göre bir şişeyi yavru süt tozu ile karıştırın ve doldurun.
  5. Şişeyi sıcak su dolu kaba yerleştirerek formülü ısıtın.
  6. Kolunuza birkaç damla damlatarak sıcaklığı test edin. Yanıyorsa, çok sıcaktır; biraz soğumasını bekleyin.

Yavru Kediyi Biberonla Beslemek

Kucağınızda katlanmış bir havluyla sandalyeye oturun. Yavru kediyi kucağınıza yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Yavru kedinin yemek yerken sıcak kalmasını sağlamak için havluya sarabilirsiniz.

Yavru kedinin başını kaldırmadan meme ucunu ağzına yerleştirin. Yavru kedi içgüdüsel olarak hemen emmeye başlamalıdır. Yavru kedi uzaklaşana kadar beslemeye devam edin.

Yavru Kedinize Dokunmayın Uyusun

Emzirdikten sonra yavru kediniz büyük ihtimalle uykuya dalar. Sıcak bir kedi yatağına koyun ve yavru kedinin rahatsız edilmeden uyumasına izin verin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar