MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mountain Cur Köpek Irkı Tarihi ve Bakımı

3.07.2021 09:56:27

Akıllı, çalışkan ve sadık Mountain Cur, ailenize güvenilir bir katkı sağlayabilir. Fiziksel egzersiz yapma ihtiyaçları ve yabancılara karşı çekinceleri, herkese uygun olmadıkları anlamına gelir.

Mountain Cur Tarihi:

Kuzey Amerika'nın Avrupalılar tarafından yerleşiminin ilk günlerinde, Curs bir sınır ailesinin hayati bir parçasıydı. Özellikle kırsal kesimin daha dağlık bölgelerine yerleşen aileler. Tavşanlar ve sincaplar gibi çoğunlukla küçük hayvanların avlanmasında kullanıldılar, ancak aynı zamanda çok amaçlı bir çiftlik köpeği olmanın yanı sıra yaban domuzu gibi daha büyük avlarında  avlanmasında da yardımcı oldular. Bu erken yerleşimler için, Mountain Cur'un gerçek mirası, türün avlanma yeteneği kadar önemli değildi. Bu nedenle, cinsin kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. 1957'de Amerika'nın Orijinal Mountain Cur Yetiştiricileri kuruldu ve bunu yaparken Mountain Cur resmen bir cins olarak tanındı..

Mountain Curs Bakımı:

Mountain Curs'un kısa tüyleri vardır. Yıl boyunca düşük miktarda, ancak ilkbahar ve sonbaharda yoğun bir şekilde dökülürler. Ara sıra yıkanmalı ve fırçalanmalıdır, özellikle de onları çamurlu bırakan bir boğuşmadan sonra.

Bir Mountain Cur, tırnaklarının ayda bir kez olmak üzere düzenli olarak kesilmesine ihtiyaç duyacaktır. Kırık bir tırnak köpeğiniz için acı verici olabilir ve eviniz için kanlı bir karmaşa olabilir. Mountain Cur'inizin tırnaklarını kısa tutmak, evinizdeki veya dışarıdaki herhangi bir şeyde tırnaklarının kırılmasını önleyecektir. İyi ağız hijyeni diş hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Köpeğinizin dişlerini günde bir kez fırçalayamasanız bile, haftada birkaç kez, gün aşırı fırçalamak, Mountain Cur'un dişlerini temiz ve sağlıklı tutmada uzun bir yol kat edebilir. Mountain Cur'e güçlü çiğneme için bir şey vermek, mobilyalarınızı çiğnemekten caydırmaya yardımcı olabilir.

Yaygın Sağlık Sorunları

Mountain Cur, genellikle sağlıklı bir köpek ırkıdır. Bununla birlikte, daha sık ortaya çıkan bazı sorunlar var. Deri enfeksiyonlarına, tahrişlerine ayrıca kulak enfeksiyonlarına eğilimli olabilirler. Derilerini ve tüylerini temiz tutmak ve piyasada bulunan herhangi bir kulak temizleyicisini kullanmak cilt sorunlarını uzak tutmaya yardımcı olabilir. Balık yağı takviyeleri ayrıca kuru ciltten kaynaklanan cilt tahrişini de önleyebilir. Bir Mountain Cur yaşlandıkça, özellikle dışarıda daha aktif olan köpekler, kalça displazisi veya artrit belirtileri göstermeye başlayabilirler. Mountain Cur'unuzu bir glukozamin kondroitin takviyesi ile başlatmak, eklemlerini mutlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Diyet ve Beslenme

Mountain Curs çok aktif köpeklerdir ve bu nedenle diğer köpek ırklarından daha yüksek kalori gereksinimleri vardır. Genellikle yetişkin bir Mountain Cur, günde yaklaşık 2 C yemek yemeye ihtiyaç duyacaktır. Daha kolay sindirim için bu, günde en az iki öğüne bölünmelidir. Köpeğinizi muhtemelen aşırı beslemekle ilgili endişeleriniz varsa, veterineriniz köpeğinizin günde tam olarak kaç cal ihtiyacı olduğunu hesaplamanıza yardımcı olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar