MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Dirsek Higroma Hastalığı

3.07.2021 10:34:43

Herhangi bir köpek sahibi için, evcil hayvanınızda bir büyüme veya şişlik bulmak endişe verici olabilir. Büyük cins köpeğinizin dirseğinde büyümeye devam eden ve zamanla daha sıkı hisseden bir şişlik gelişirse, bu kesinlikle doğrudur. Bu durumda, şişmeyi değerlendirmek ve kozmetik bir şey mi yoksa daha ciddi bir şey mi olduğunu belirlemek için bir veteriner ziyareti garanti edilirken, bu yeni şişlik, dirsek higroma adı verilen kanserli olmayan bir büyüme olabilir.

Dirsek Higromalarının Nedenleri

Dirsek higromaları, büyük ve dev cins köpekler sıklıkla sert ahşap zeminler, fayans veya beton gibi sert yüzeylerde yattığında ortaya çıkar ve bu da kemikli bir çıkıntının üzerindeki ince deride tekrar tekrar küçük travmalara neden olur. Dirseğin üzerinde derinin altındaki dokuda inflamatuar yanıt ortaya çıkabilir ve vücut ortak sıvısı kapsüllenmesi ile alanını korumak için çalışır. Zamanla, tekrarlayan travma ile bu sıvı dolu kapsül büyümeye devam edecektir.

Bir higroma, boyutundan bağımsız olarak, genellikle ağrılı olmasa da, ülserasyon ve apse noktasına kadar büyümesine izin verilirse, köpeğiniz ağrı ve rahatsızlık hissedebilir.

Tedavi

Hala küçükken yakalandığında, yapılması gereken tek şey, köpeğinizin en sevdiği dinlenme yerlerine yumuşak, dolgulu yatak takımları (yorganlar, yumurta sandıklı köpük şilteler, vb.) eklemek olabilir. Bir higroma yeterince küçükse, basıncı azaltmak için dolgu eklemek sadece higromanın ilerlemesini durdurmakla kalmaz, aynı zamanda gerilemesine de izin verebilir. Soğuk lazer tedavisi iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. Higromaların ilerlemesini ve apsesini önlemeye yardımcı olabilecek, bazıları özel yapım olan diş telleri ve dirsek pedleri de vardır. Veterinerinize, köpeğinizin bir ayraçtan fayda sağlayıp sağlayamayacağını ve tavsiyelerinin ne olacağını sorun.

Köpeğinizin higroması, daha konservatif tedavi yöntemleriyle yönetilemeyecek bir boyuta ulaşırsa, sıvıyı boşaltmak veya higromanın cerrahi olarak çıkarılması en iyi seçenek olabilir. Yine de, boşaltma ve çıkarmanın higromanın tekrar etmeyeceğini garanti etmediğine dikkat edilmelidir. Bir higromanın yeni çıkarıldığı bir alanda başka bir higroma çıkmamasını sağlamak için yastıklı dinlenme alanlarını artırmak için adımlar atılmalıdır. Basınç noktalarında higroma oluştuğu göz önüne alındığında, köpeğinizin higroması cerrahi olarak çıkarılırsa, dinlenme alanlarına yastıklama ve dolgu eklenmesi de iyileşme sırasında enfeksiyonlar ve insizyonun açılması gibi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar