MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yemek Yerken Masumca Bakan Köpeğinizin Davranışını Değiştirmek için 7 Tüyo

30.03.2021 11:43:22

Köpek sahiplerinin belki de en büyük sıkıntılarından biri evcil dostu tok olsa bile ağzınıza her lokma götürdüğünüzde masum gözlerle yalvarır gibi bakmasıdır. Biraz duygularımızı suiistimal etmeye yönelik olsa da ev yemekleri onlar için çoğu zaman zararlı olabilmektedir. Zamanla her masum bakışı ve masaya oturduğunuzda dibinizde bitmesi yüzünden acıyarak birkaç lokma vermenizi sizin zayıflığınız olarak gören dostumuz her seferinde başarılı olarak aslında tüm istediğini alıyor. Duygularınızla mantığınızın sıkıştığı bu noktada evcil dostunuzun alışkanlık haline getirdiği bu davranışı ortadan kaldırmak ve artık taviz vermemek için yapmanız gerekenleri sıralayalım.

1-O Yokmuş Hareket Edin

Zor ama yapmanız onun iyiliği için gerekiyor. Onun masum bakışlarına adeta yalvarıyor ve açlıktan bitiyormuşçasına bakışlarına karşı koyamayacağınızı o da siz de çok iyi biliyorsunuz.

2-Onunla Konuşmayın ve Göz Teması Kurmayın

Sizden işaret alması halinde masumluk seviyesini daha da artıracaktır. Ona dokunmayın, seslenmeyin ve göz temasından mutlaka kaçının.

3-Bak Ama Bu “Son” Diyecek Duruma Düşmeyin

Bir kere verip son demek aslında düştüğünüz sarmalın başlangıcıdır. Onu yanınızdan yollamak için vereceğiniz ilk yemek onun artık bu durumu alışkanlık haline getirmesine yol açacaktır.

4-Onunla Yemek Saatlerinizi Aynı Zaman Denk Getirin

Aynı anda yemek saatlerini ayarlamanız en azından tokluk hissinin baskın gelmesini sağlayacaktır. Hem oyalanırken hem de sizin yemeğinize dair içinde istek bulunmayacaktır.

5-“Hayır” Komutunu Öğretin

Kimi zaman fiziksel olarak da üstünüze gelerek masumiyet dozunu artırabilir. Yapmasını istemediğiniz bir durum olduğunda mutlaka bunun olumsuz bir davranış olduğunu öğrenmesi önemlidir. Bu nedenle temel itaat eğitimlerinin içerisinde olmazsa olmazlar arasında olumsuzluk gösteren davranışlarını anlamasını sağlayın.

6-Kendinizle Çelişmeyin

Her türlü eğitimde olduğu gibi davranış kontrolünde de istikrarlı olmanız şarttır. Kendi yaptıklarınızla çelişirseniz köpeğiniz bu durumu suiistimal etme konusunda geri kalmayacaktır. Bir kere verip bir kere vermiyorsanız bu davranışı kontrol altına almanız imkansızdır.

7-Sabırlı Olmak Önemli

Alışkanlıkların kötüsü hızlı kazanılırken bundan kurtulmak vakit almaktadır. Ona sözlü ya da fiziksel şiddete başvurmadan önerilerimizi dikkate alarak yaklaşın. Zamanla bu davranışında olduğu gibi birçok istenmeyen davranışını kontrol altına alabileceğini unutmayın.

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar