MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Stres Oluşumu ve Azaltma Yöntemleri

30.03.2021 13:18:16

Kedilerde stresi tam olarak anlamak için buna neden olabilecek durumları anlamak ve ona göre mücadele etmek gerekmektedir Kedinizin garip davranması daha önce hiç yapmadığı hareketlerde bulunması ya da fiziksel açıdan hastalık belirtileri dahi göstermesi kedilerin yoğun stres altında hissettiğini gösterebilir. Kedilerin neşeli ve mutlu hale gelmesi günler alabilirken strese girmesi anlık olarak oluşup bunu üzerinden atması yine uzun sürebilir.

Kedileri Strese Sürükleyen Durumlar

Ufak bir sebep olabileceği gibi genel olarak sahip olduğu rutinler dışına istemli ya da istemsiz çıkması kolayca neden olabilir. Onların stres durumlarını ve seviyesini anlamak için olaylara onların gözünden bakmak çok önemlidir. Akşam yemeğine misafirinizin gelmesi, başka bir kedinin onun yaşam ortamında bulunması basit ama oldukça stres seviyesini artıran şeylerdir.

Kediler temelde stresle karşı karşıya kalmasının en büyün nedenlerini rutinlerinin bozulması ve yaşam alanlarındaki büyük değişimler oluşturmaktadır. Stresin belirtileri ise her kedide farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bazı kediler fiziksel sorunlar yaşayabilir. Bunun yanında tuvaletlerini kum kabının dışına yapmanın da sık görüldüğü olmuştur. Ayrıca saldırganlık göstergesi sesler ve agresif karaktere bürünmesi de oldukça olasıdır. Ayrıca bazı kedilerin davranış bozukluğu neticesinde kendilerini aşırı yalayarak o bölgedeki tüylerin kel kalmasına dahi neden olabilirler.

Kedilerin Stresini Ortadan Kaldırma ve Azaltma Yöntemleri

Bir kedinin yaşadığı stres ve kaygıyı azaltmadan önce stresin nedenlerini anladık ve neler yapmamamız gerektiğini biliyoruz. Ama daha yapılacak şeyler de var! Bu tip stres artıran belirtileri her zaman minimum düzeyde tutmak önemli. Ayrıca kedinizin bu tip değişiklere maruz kalması zorunlu olduğunda alacağınız önlemlerle bunu minimum seviyede tutmanız da önemlidir.

  • Kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır. Evinizde onlar için yüksek noktalar ve oynayabilecekleri oyuncakları mutlaka bulundurun.
  • İkiden fazla kediniz olması durumunda mama kapları ve tuvalet sayısını aralarındaki rekabeti düşürmek için artırın.
  • İlgi ve sevginizi arada kıskançlık yaşanmaması adına eşit şekilde gösterin.
  • Yeni bir kedi sahiplendiğinizde uygun şekilde tanıştırılmalarına yardımcı olun.
  • Mama değişimlerinde keskin geçişler yapmayın.
  • Rutinlerini bozmamaya özen gösterin. Eğer elinizde olmayan sebeplerden dolayı bu tip bir değişim şart ise bunu ona birden yüklemeyin.
  • Stres seviyelerini azaltacak kedi otları, difüzörler ve spreyler kullanmaktan çekinmeyin.
  • Sorununuz çözülemeyecek seviyedeyse mutlaka veteriner hekiminizden tavsiye almaktan çekinmeyin.

 




Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar