MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin İştahı Yaz Aylarında Neden Azalır?

30.03.2021 10:25:27

Dikkat ettiyseniz köpeklerin iştahı soğuk mevsimlerde bir miktar artarken havaların ısınmasıyla ve yaz aylarıyla birlikte gözle görülür bir azalma gösterecektir. Irkına ve gelişim çağına bağlı olarak bazı istisnalar bulunsa da sıcak zamanlarda köpeklerin beslenme miktarında bir düşüş bulunmaktadır. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

Aşırı sıcaklar köpeklerin enerji seviyesini de fazlasıyla düşürmektedir. Bunun akabinde daha az enerji harcayan köpeklerin boşalan kaynaklarını doldurması için de daha az besine ihtiyaç duymaları mantıklıdır. Ayrıca sıcakların etkisi yüzünden tek istekleri bu vakitleri dinlenme ve sıcaktan uzak durma şeklinde geçirmeye yönelik olmaktadır. Ayrıca soğuğa karşı kendilerini korumak için yağlanma ve fazla enerji depolama ihtiyacı da ortadan kalktığı için fiziksel açıdan da ihtiyaçlarından fazlasını yeme gereksinimi biyolojik olarak gereksiz hale gelmiştir.

Bu tip zamanlarda öğünlerini azaltmaya gerek duymanıza gerek yoktur. Yemesi konusuna da baskı yapmanız son derece yanlış bir davranıştır. Yazımızın devamında alabileceğiniz çeşitli aksiyonları çözüm önerileri altında paylaşacağız. Bazı zamanlarda onların da bizler gibi daha hafif ama etkili besinlerle çeşitlendirilen beslenme programı iştahını kazanmasında yardımcı olacaktır. Kimi zaman bizler de akşam yemeğinde kahvaltılık gibi hafif öğünleri tüketebiliyoruz. Aynı metotları biraz daha farklı şekilde dostlarımız için uygulayabiliriz. Farklı mama tipleri ya da beslenme saatlerinin değişmesi buna verilebilecek bazı örneklerdir.

Köpeklerin Yaz Aylarında İştahı Konusunda Yapabilecekleriniz

Baskı Yapmayın

Canı istemiyorsa onu zorla bir şeyler tüketmeye zorlamak farklı psikolojik sorunları tetikleyebilir. Yemek istemiyorsa yiyene kadar zorlamayın. Acıkınca zaten kendiliğinden yiyecektir. Belki normalde tükettiği porsiyon kadar olmasa da aralıklarla o öğünü mutlaka tüketecektir. Burada baskı yapmak istiyorsanız su içmesi konusunda teşvik edici olun ve sıcak havalarda rahatlaması için taze ve temiz suyu önünden eksik etmeyin.

Yaş Mama Sayısını Artırın

Markasına ve içeriğine göre besin değerleri farklılık gösterse de tüm yaş mamalar köpekler için fazlasıyla lezzetli ve iştah açıcıdır. Kuru mamasına karıştırabileceğiniz gibi bazı zamanlar tek öğünü de bu şekilde kullanabilirsiniz. Yaş mamalar sıvı içermesinin yanında oldukça iştah açıcı yemeklerdir. Haftalık 1 kez veriyorsanız iştahı azalan köpeğiniz için sıcak havalarda bu sayıyı yaşına ve kilosuna bağlı olarak artırmaktan çekinmeyin.

Yemek Saatlerinde Değişimler Yapın

Dostunuzun beslenme saatleri günün en sıcak saatlerine geliyorsa bunu sabahın erken ya da akşam güneş battıktan sonra ortalığa serinlik çöktüğü vakitlere ayarlayın. Bütün gün uyusa da enerji kaybı yaşayan köpeğinizin en azından açlık hissi tavan yapacaktır. Normalde bitiremeyeceği öğününü rahatlıkla tüketecektir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar