MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yemek Yedikten Sonra Köpeklerde Kusma Nedenleri

4.09.2020 13:09:32

Köpeklerin yemek yedikten hemen sonra kusması oldukça ürkütücü ve tedirgin edicidir. Endişelenmekte haklı olup bunun nedenleri ve çözüm önerilerine dair fikir vermek adına tavsiyelerde bulunacağınız. Her koşulda ne olursa olsun şüpheli bir durum karşısında uzman veteriner desteği almanız olası problemlerin çok daha kısa sürede çözüme ulaşması konusunda en etkili yoldur.

Öncelikle bu sorunu anlamaya çalışmadan önce bazı soruların cevaplarını kafanızda bulmanız gerekmektedir. Köpeğinizin beslenme düzeninde değişiklikler ya da ev yemeği takviyesi yaptınız mı? Maması için başka köpeklerle ya da evcil hayvanlarla yarışa girmek zorunda kaldı mı? Dışarı çıktığınızda bilmediğiniz bir ot ya da farklı bir şey yemiş olabilir mi? Tüm bu sorular ve yazımızın devamı köpeklerin yemek yedikten sonra kusmalarına dair ipuçlarını sizlere verecektir.

Mama Değişikliği

Mamalardaki ani değişimler evcil dostlarımızın mide ve sindirim problemleri yaşamalarına neden olabilir. Kalite ya da marka fark etmeksizin bu durum bazı köpeklerle olumsuz etki yaratabilir. Onun midesinin bozulması ise kusma ve yediklerini çıkartma gibi üzücü durumları meydana getirir. Mama değişiminde kademeli değişim ve kusmanın buna rağmen devam etmesi durumuna veterinere gitmeniz gerekir.

Endişe Nedeniyle Hızlı Yeme

Köpeklerin yemek yedikten sonra hızlıca kusmasına neden olan bir diğer sebep ise endişe ve korku duymasıdır. Maması için evdeki diğer köpeklerle rekabet etmesi hızlı yemesine neden olur. Bu köpeklerin sürü duygusundan dolayı bölgesini koruması gibi yiyeceğini koruması amaçlı önündeki mamayı çabuk ve devamında midesine aşırı yüklenmesine zemin hazırlar. Gerginliğin insanları etkilediği gibi köpekleri de etkilemesi hızlı yemesine bağlı olarak mamayı ağzındaki tükürükle ıslatma oranın düşmesi de mide asidinin de artmasıyla rahatsızlık yaşamasına neden olacaktır.

Hızlı yemeleri de lokmalarını çiğnemeden büyük şekilde yemelerine ve aşırı miktarda hava boşluğu da yutmalarına neden olur. Bu tip durumlarda köpeklerin rekabet ortamında uzak sessiz ve sakin noktalarda beslenmesi çok daha uygun olacaktır.

Mamanın Lezzetine Aşırı Şekilde Bayılması

Kaygılı ve endişeli duruma benzer olmakla birlikte tadını aşırı bayıldığı besini çok hızlı yiyebilir. Bu iyi birşey olmakla birlikte sıkça bu durumun tekrarlanması istenmeyen bir durumdur. Buna önlem olarak porsiyonları azaltmalı ve öğün sayısını gözden geçirmelisiniz. Mamasını yuvarlak bir kap yerine düz bir tabağa koymanız onun mamayı yemesini hızını yavaşlatabileceği gibi hızlı yemeye bağlı kusmasını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca evcil dostlarınızın günlük gezinti ve egzersiz ihtiyaçlarını da aksatmadan yapmalı aşırı kilo almasının önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Yakın Zamanda Bilinmeyen Ot Yemesi

Dışarı çıktığınız gezintiler park ve bahçelerde koşan meraklı köpekler midelerinin daha önce tanışmadığı otları yiyebilir. Zararlı olmasa da midesi bun kabul etmeyen köpeklerin kendilerini rahatlatma ve iç düzenini sağlamak amaçlı kusması olağan bir durumdur. Bol bol sıvı almasını sağlamalısınız. Geçici bir problem olduğundan emin olana kadar gözlem altına almalı ve bilmediği şeyleri yemesi konusunda kontrolü elden bırakmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar