MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yaz Aylarının En Büyük Sorunu Kedilerde Pire Problemi ve Çözüm Yolları

15.07.2021 11:13:13

Yaz geldi ve en büyük sorunumuz da baş göstermeye başladı. Pireler! Evcil hayvan sahipleri genellikle bilirler hayvanlardan pire bulaşmayacağını.

Öncelikle bilgilendirme amaçlı bir kaç soruya cevap verelim:

-Kedilerden insanlara pire geçer mi? 


+ Genellikle hayır! Nadir olarak görülen toz pireleri insanlara bulaşabilir ki toz pireleri de kedilerden değil, moloz yığını
gibi alanlarda evcil hayvan sahibi olmayan insana da bulaşma riski gösterir.

-Evde yaşayan bir kedi neden pirelenir?


+ Yaz aylarında pireler artışa geçer. Bu durum sadece dışarı çıkan kedilerde değil evden hiç çıkmayan kedilerde bile görülebilir. Toz pirelerini
siz de dışardan taşımış olabilirsiniz. Fakat paniklemeyin çözümü var!

 

Veteriner Hekim kontrolünüzü aksatmayın! Dış parazit damlası kullanmayı ihmal etmeyin

En bilinen yöntemdir. Pire damlaları enseden damlatılır, derinin iyice emmesi beklenir. Aynı şekilde köpeklere de uygulanır. Kedilerin kendilerini yalayarak temizlik yapmalarını göz önünde bulundurursak, dillerinin ulaşamayacağı bölge olduğu  için enseden damlatılır.2-3  ay arası etkileri vardır. Pire damlaları kimyasal içerdiği için doğal yollardan pireleri uzaklaştırmak isteyenler evcil hayvan sahipleri de var.

 

Pire tasması tercih edilebilir

Pire tasmaları yaymış olduğu kokularla pireleri evcil hayvanınızdan uzaklaştırır. Yalnız bazı kediler tasmadan yayılan bu kokudan rahatsız olabilirler. Koku geçtikten sonra tasmanın bir işlevselliği de kalmaz.

 

Limonlu solüsyon

Pire damlası her zaman kullanılamayabilir. Özellikle kediniz hamileyse ya da yavru kediniz varsa. Daha masum yönteme başvurmak isterseniz, limon solüsyonunu
deneyebilirsiniz. Limon kabuklarını rendeleyerek yarım lt su içinde kaynatın. Bir gece dinlendirerek kedinizin tüyleri üzerine uygulayabilirsiniz. Ayda bir uygulamaya devam edebilirsiniz.

 

Biberiye kullanımı

Biberiyenin de pireler üzerinde oldukça iyi bir etkisi vardır. Limon solüsyonunda yapılan uygulamayı biberiye içinde yapabilirsiniz. Yarım lt suya 1 çay kaşığı biberiye ekleyerek kaynatın. Kaynayan suyu dinlendirdikten sonra kedinizin üzerinde uygulayabilirsiniz. 

 

Pire tarağı

Kedinizin tüylerini su ile ıslattıktan sonra pire tarağıyla güzelce tarayarak pireleri toplayabilirsiniz. Pire tarağına veteriner kliniklerinden ya da pet shoplardan alabilirsiniz. Topladığınız pirelerin kaçmaması için yanınızda kase içinde su bulundurup su içine dökebilirsiniz.

 

Pire tozu

Pire tozu kedinizin tüy aralarında kullanabileceğiniz bir tozdur. Ev için olanları da mevcuttur, her şekilde sonuç almanız mümkündür.

 

Yatak ve oyuncaklarının temizliği

Ev temizliği pirelerin yuvalanmamaları için oldukça önemli bir konu. Bunun yanında atlamamanız gereken en önemli konulardan biri de kedinizin kullandığı yatak, tırmalama tahtası ya da ev içinde en sık kullandığı alanların temizlenmesiyle birlikte, oynadığı oyuncakların da bu temizliğe dahil edilmesi. Özellikle kumaşlı ürünlerin yüksek ısıda yıkanması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar