MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Tüm Zamanların En Korkunç Deneyi: Çift Başlı Köpek Deneyi

14.07.2021 13:34:05

Bilimin en büyük sıkıntılarından biri ne kadar ileri gidildiği ya da nerede durulması gerektiği galiba. Bugün hala akademik çevrelerde en çok konuşulan ve tartışılan konuların en başında geliyor. Bilimsel ilerleme hırsı ile yapılan deneylerde en çok zararı gören canlılar maaalesef ki hayvanlar oluyor.


Sovyet Bilim Adamı Demikhov

Organ nakli denildiğinde akıllara ilk gelen isim şüphesiz Vladimir Demikhov'dur. Sovyet bilim adamı Demikhov, 1930'lu ve 1950'li yıllarda yapmış olduğu çeşitli organ nakilleri ile özellikle köpek başı nakli ile adını duyurarak tanınmıştır. Dahilik ile delilik arasında gidip gelen Demikhov'un  hayvanlar  üzerinde yapmış olduğu acımasız deneylerin başında şüphesiz ki çift başlı köpek deneyi gelir.


Hazırlıklar Başlıyor

Çalışmalara öncelikle bir köpeğe yapay kan pompalayıcı takarak başlamıştır. Hemen ardından başka bir köpeğin göğsüne ikinci kalp takarak devam etmiştir. İkinci olarak takılan kalp için akciğerin bir bölümü çıkarılmıştır. Takılan ikinci kalp ritmini koruyup orijinal kalpten bağımsız olarak atmaya devam etmiştir. Sürekli olarak yapılan denemlerin arkasından iki kalpli köpekler 2,5 ay yaşayabilmiştir.

 

Deney Başlıyor

Bir önceki deneyde elde etmiş olduğu sonuçlarla çift başlı köpek deneyine geçen Dr. Vladimir Demikhov bu deneyinde, bir köpeğin kafasını keserek başka bir köpeğe naklederek iki başlı köpek yaratma amacı güdüyor. ilk olarak yavru bir köpeğin başını ve ön ayaklarını başka yetişkin bir köpeğe naklediyor. Nakletmiş olduğu köpek yavru olduğundan yetişkin olan ev sahibi köpeğin kalbi iki başa da yeterli kanı pompalayabiliyor. İki ayrı baş ayrı ayrı süt içebiliyor hatta birbirlerinin kulaklarını bile ısırabiliyor.

 

Köpek 1 Ay Sonra Ölüyor

Hayvanlara yaşatılan acılar ve işkenceler sonrası çift başlı köpek deneyi, köpeğin 1 ay sonra ölmesi ile başarısızlıkla sonuçlanıyor. O dönem şartlarını göz önüne aldığımzda yeni organı bedenin kabul etmediğini ve bağışıklık sisteminin yeni organın kabul edilene kadar geçici olarak zayıflatıldığının bilinmemesi düşünülünce yapılmış olan opreasyonun  tarihi bir öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

Başka Deneylere İlham

Dr. Vladimir Demikhov'un çalışmaları Amerikalı Dr. Robert J. White'a ilham oluyor ve sonuç olarak White maymunlar üzerinde baş naklini gerçekleştirebiliyor.
Uzunca çalışmalar sonunda bir maymunun başı bir  başka maymun gövdesine nakledilerek yaşaması sağlanıyor.

 

Dahilik ve delilik arasında yaşayan Dr. Vladimir Demikhov ile ilgili yazıları okuyunca ya da videoları izleyince ve deney üzerine düşünerek bir insanın psikolojisini alt üst edecek şeylerler karşılaşabiliriz. Sadece kafa olarak yaşayan bir canlı veya başka bir vücuda bağlı olarak yaşayan, hareketler üzerinde hiç bir kontrolü olmayan bir canlı ne düşünür? Ne hisseder?

Tüm bu olanlara rağmen bu deney,organ naklinin mümkün olduğunu gösteren ilk çalışmadır. Bilim tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Bu deneyler, sadist bir bilim insanının canice uygulamaları mı?
Yoksa dahi birisinin attığı önemlli adımlardan biri mi?

 

 

 

 

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar