MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cins Kedilerde Görülen Sağlık Problemleri ve En Sağlıklı Kedi Cinsi

15.07.2021 12:31:06

Dünyanın her yerinde insanların cins hayvan merakından kaynaklı bir çok can acı çekerek hayatlarını geçiriyorlar. Daha çok dış görünüşleri nedeniyle tercih edilen bir çok evcil hayvan genetik deformasyon sonucu ortaya çıkmıştır. 

Yüksek fiyatlara satılan en popüler kedi cinsleri:

Siyam Kedisi

Basık suratlı kedilerden sonra solunum yolu hastalıklarına en yatkın olan kedi cinsidir. İlerleyen yaşlarda kalp yetmezliğine çok yatkındır.

 

İran Kedisi

İran kedileri ve Himalayan kedileri düz surat olmaları nedeniyle spesifik olarak ayrım gösterirler. Burun yapılarının düz olması, kemiklerin basık olmasından dolayıdır. Bundan kaynaklı solunum zorluğu çekerler ve bunun dışında kafatasının çökük olması nedeniyle gözlerde iltihaplanma ve diş yapısında bozukluk yaşarlar. Basık yüzden kaynaklı göz yaşlarını akıtamaz bu da göz çevresinde iltihaplanmaya sebep olur. Göz çevresinin kahverengi bir çemberle kaplanması da bu sebeplerden dolayıdır. Diş yapısise çene bozukluğuna yol açar ve beslenmelerinde güçlük yaşamalarına sebep olur.İran kedilerinde böbrek taşı oluşma riski diğer ırklara kıyasla daha yüksektir.

 

Birman Kedisi

Birman kedileri siyam kedileri ile Wong Mau kedilerinin kırması olarak ortaya çıkmıştır. Birmanların genetik yapısı diyabet tip 2'ye eğilimlidir. Bu yüzden bu kedilerin uygun diyet programıyla beslemek gerekir.Uygun beslenmeyen birman kedilerinde diyabet etkisiyle böbrek yetmezliği, obezite ve beraberinde birden fazla hastalık baş gösterecektir.

 

Norveç Orman, Maine Coon ve Ragdoll Kedileri

Irklar arasında popülerliği yüksek olan ve iriliğiyle bilinen bu cinsler genlerinin mutasyona uğraması sonucunda maalesef ki kalp yetmezliği rahatsızlıkları oldukça sık görülür. Hayatlarını kaybetme sebebini genelde kalp krizi oluşturur. bunun dışınd Ragdoll kedilerinin böbrek rahatsızlığına eğilimi yüksektir.

 

Manx Kedileri

Manx kedileri, isimlerini de vermiş olduğu manx sendromunun kurbanıdır. Doğuştan kısa kuyruklu ya da kuyruksuz olarak dünyaya gelirler.  Görüntülerinin sevimliliğinin yanında kuyruktaki kemiklerle birlikte, sinirlerinde de eksiklik yaşarlar.  Omurgaları tam gelişmeden doğan Manx kedileri, idrar tutamama, arka bacak eklem tutmazlığı
ve rektumlarının dışarı çıkması gibi problemler yaşarlar. 

 

Scottish Fold

Yuvarlak suratları ve düşük kulaklarıyla tanınan Scottish Fold kedileri en son türetilen cinstir. Son yılların en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer alan Scottishler, yaşamlarını acı çekerek geçiriyorlar. Kulaklarının düşük görünmesine sebep olan kıkırdak yoksunluğu, vücut eklemlerinde kendini göstermeye başladığında tüm iskelet sistemi de çökmeye başlar.Yapıları o kadar zayıftır ki, ömürleri boyunca tedavi görmek ya da ameliyat olmak zorunda kalabilir. Diğer yandan bir çok ülkede Scottish Foldların birbiri ile çiftleşmesi yasaklanmıştır. İki zayıf genden doğacak bebeklerin  anne karnındayken ölü doku halinde doğması yüksek ihtimal olduğundan ancak başka bir ırkla çiftleştirilmesine izin veriliyor.

 

Munchkin Kedisi

Kısacık bacaklarıyla bilinen Munchkin kedilerinin bu durumu bacaklarındaki eklemlerin deformasyonundan kaynaklıdır. Paylaşmış olduğumuz görselde de görüldüğü üzere normal bir kedi ile Munchkinler arasındaki fark açıkça görülmektedir. Bir de o bacaklar üzerinde cüssesini taşımaya çalıştığını düşünürsek, bunun işkenceden farksız olduğunu söylersek abartmış olmayız.

 

Mavi Gözlü ve Beyaz Tüylü Kediler

Van kedileri ve ankara kedilerinin genetik olarak mutasyon sonucu sağır olma ihtimalleri diğer ırklara oranla %90'ın üzerindedir.

 

En sağlıklı kedi türü Tekir

Bir çok cinsin çiftleşmesiyle ortaya çıkan tekir kediler çok geniş bir gen havuzuna sahiptirler. Bundan dolayıdır ki daha sağlam bir yapıları vardır. Diğer türlere göre oldukça zeki ve hareketlilerdir. Yani kısacası bildiğimi anadolu kedimiz, sokaklarımızın sessiz canları, canımız ciğerimiz Tekirlerimiz en sağlıklı ve doğal kedi türüdür.

Son bir not: Satın almayın sahiplenin!..

 

 

 

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar