MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpekleri Oyun Yoluyla Eğitmenin Faydası

11.06.2020 13:25:26

Yavru köpekler bir bebekten farksızdır. Onlarla vakit geçirmek hem insanları heyecana sürükler hem de fazlasıyla eğlencelidir. Erken yaştaki eğitimin önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Oyun oynamak birlikte vakit geçirmek aranızda bağı ve ilişkiyi kuvvetlendirirken bu dönemi çok daha faydalı şekilde kullanmak tabi ki sizlerin elinde! Genel sağlığı açısından oyun oynama ve egzersiz yapma fazlasıyla önemliyken kasların gelişimi sağlıklı kemik ve eklem açısından faydalı olmaktadır.

Köpeğinizin oyuncaklarla ilk tanışmasını ilk eğitimi olarak düşünebilirsiniz. Kendi oyuncaklarıyla ailenin diğer eşyalarının farkını anlaması açısından önemlidir. Bu objelerin farklı kişilerin farklı ihtiyaçlara hitap ettiğini anlaması yavru köpeğinizin terli ayakkabı gibi kolay ulaşabileceği eşyalara karşı ilgisini ortadan kaldırmaya yönelik olmalıdır. Uzunca bir süre bu tip eşyalara ulaşabilmesinin önüne geçmelisiniz. Diş ipleri oyuncak kemikler onlar için en uygun ve giriş seviyeli güvenli oyuncaklar olarak sayılabilir. Bu tip oyuncaklar özellikle tek başlarına vakit geçirmeleri ve kaşınan dişlerinin bu ihtiyacını gidermeleri açısından önemlidir.

Oyun Vakti ve Yavrunuzun Kontrolünü Sağlama

Yavru köpekler oyun esnasında kendi öz kontrollerini kaybedebilmektedir. Oyun esnasında kendini kaybeden yavru dostlarımızın kimi zaman istemsiz şekilde sizi ısırmasını defalarca kez tecrübe edeceksiniz. Süt dişleri olan bir köpeğin çene gücü ve ısırmasının şiddeti çok canınızı acıtmamakla birlikte ilerideki yaşlarda bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Oynadığınız esnada ona biraz kontrollü davranmasını öğretmeniz bu neden şarttır. İleri de yaşayacağı heyecanlı ve stresli durumlarda komutlarınıza karşılık vermesi ve yanınızdayken kendini kontrol edebilmesi açısında geçmişte oyun esnasında harcadığınız bu emek çok işinize yarayacaktır. Yavru köpekler küçük ve bir o kadar da heyecanlı karaktere sahiptir. Sabırlı bir şekilde kontrolünü sağlamayı ona öğretin.

Tut Yakala Oyunlarının Etkisi

Sanılanın aksine bu oyun türleri yani bir oyuncak ya da nesneyi siz atıp o geri getirdiğinde köpeklerin birçok iç dinamiğini aktif etme ve kontrol etme şansına sahip oluyorsunuz. Yavru köpeklerin doğal olarak gelen yakalama içgüdüsünü ortaya çıkarmanız ve bunu sizin kontrol etmeniz oldukça önemli. Temel komutlar ve aranızdaki bağ oluştuktan sonra siz oyuncağı attıktan sonra tekrar sizin komutunuzla harekete geçebilecek seviyeye çıkarmanız başarılı olduğunuzun bir göstergesi. Sevdiği oyuncağı size getirip tekrar oyuna devam etmek istemesi oynayarak öğrenmesi açısından son derece gelişimine faydalı.

Çene Oyunları

Yavru köpeğin en çok konsantresini verdiği ve tüm gücüyle ipi çekiştirmeye başladığı esnada öğretilen "dur" komutu yetişkinlik seviyesinde birçok konuda işinizi kolaylaştıracaktır. İpi ya da oyuncağı çekmeyi bırakan köpeğin ödüllendirilmesi ve komutu öğrenmesini temel komutlar gibi kolayca öğretebilirsiniz.

Köpeklerimizin ileri de nasıl birer karaktere sahip olacağı konusunda sahiplerinin etkisi çok büyüktür. Ailesinin ve aile bireylerinin ona yaklaşımı, komutları öğrenmesi, yaşadığı ortam onun sağlıklı ve uslu bir köpek olmasındaki en temel yapılardır. Oyun yoluyla onlarla eğlenceli vakit geçirirken onu eğitmek oldukça basit olup, bir ömür boyu sizin rahat edebileceğiniz gibi toplumdaki herkesin rahatlığı açısından da takdir edileceğinizden şüpheniz olmamalıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar