MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğiniz Kuyruk Hareketleriyle Ne Anlatmak İstiyor?

12.06.2020 11:40:51

Köpeklerin kuyruklarını sallama şekillerinin bizlere bir mesaj verebileceğini düşündünüz mü? Yoksa gelişi güzel mi sallıyorlar? Köpek besleme konusunda tecrübesi az kişilerin verilen mesajı anlamakta güçlük çektiği bu durumu açıklığa kavuşturuyoruz. Evet, köpeklerin kuyruk hareketleri o anki ruh halleri ve durumları hakkında dışarıya verdikleri mesajı anlatmaktadır.

Köpeklerinizle çok daha sık bağ ve iletişim kurmak için kuyruk hareketlerinin anlamlarını öğrenmelisiniz. Aranızdaki iletişimde hayati bir öneme sahip olan bu durum onun o an yaşadığı psikolojik durumu da anlamanızı sağlayacaktır.

Köpeklerin Bizlere Gösterdiği Yaygın Kuyruk Hareketleri

Dikilmiş Kuyruk: İtaatkâr olmayan ve kendini çok fazla otorite sahibi sanan köpeklerde görülen durumdur. Köpekler sürüler halinde hareket eden ve buraya kendilerini ait hisseden canlılardır. Sizin üstünlüğünü kabul etmeyen köpek, sürünün başı olarak kendini göstermiyor istiyor olabilir.

Çember Çizme: Evcil dostunuz dairesel biçimde bir sağa bir sola kuyruğunu oynatıyorsa sevindirildiğini ve mutlu olduğunu göstermektedir. En keyifli anını yaşadığını belli eden evcil dostunuz genelde yürüyüşe çıkacağını anladığında ya da ödüllendirileceğini gördüğünde bu kuyruk hareketini yapacaktır. Dikkat kesilin ve köpeğinizle eğlenceli vakit geçirin.

Sağa Sola Kuyruk Hareketi: Bu hareket de mutluluğunu temsil eder. Sağa sola gelişi güzel hızlı hızlı kuyruk çarpması onun bir şeylere karşı duyduğu heyecanını da göstermektedir. Mamasını koyduğunuzda, çok sevdiği bir ödül mamasını verdiğinizde, sizi akşam işten dönerken gördüğünde bu heyecana ortak olabilirsiniz.

Bacağının Arasında: Deyimlere de konu olan bu duruş köpeğin korktuğunun bir işaretidir. Kuyruklarını bacaklarının arasında saklayan köpek bir kişiden ya da şeyden korkuyor ve kendisini tehdit altında hissediyorsun. Kimi zaman kuyruğun bu şeklinin yanında hafif olarak vücudun titremesi de görülebilir.

Serbest Kuyruk: Gelişi güzel kimi zaman sallayarak kimi zaman serbest şekilde duran kuyruk herhangi bir probleminin olmadığına ve kendi rahatlığında gününün geçtiğine işarettir.

Gergin ve Kısa Hareketler: Köpeğin tetikte ve gergin olduğunu göstermektedir. Kuyruk iki tarafa da ağır ve kısa hareketlerle oynuyor ise atağa geçecek demektir. Bunun yanında gözlerin tek bir noktaya odaklanması ve dişlerini göstermesi karşısında o köpekten uzak durmak en doğru hareket olacaktır.

Gergin ve Alçak Kuyruk: Köpeğin kendisini şüphelendiren bir durum olduğuna işarettir. Onu ortamda rahatsız eden birisi ya da başka bir köpek olabilir. Kendisini her an savunacak gibi tetikte ama kendini güvende hissettiği anda neşeli ve eğlenceli moda girebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar