MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Oyun Yada Gerçek Kavgası Nasıl Anlaşılır?

11.06.2020 10:53:24

Çoğu kedinin uzun yıllar beraber değilseniz kavga ettiğini oyun ya da sinirlenme numarası yaptığını anlamak güç olabilir. Kedilerin oyun oynadığını ya da gerçek kavga ettiğini anlamak için vücut dillerini gözlemlemek ve anlamaya çalışmak bizlere yardımcı olacaktır. Hareketleri, çıkardıkları sesler, vücut duruş pozisyonları bize gerekli ipuçlarını verecektir.

Vücut Dillerini Takip Etmek

Sesler

Kedilerin oyun esnasındaki kavgaları çok fazla gürültülü olmaz. Muhtemelen miyavlamaları ve yerlerde yuvarlanmaları oyunun zevkli geçtiğinin göstergesidir. Fakat tıslama ve diş gösterip hırlamaları bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor olabilir. Uzun süren tıslamalar kavganın ateşlendiğinin ve durumun kötüye gideceğinin işaretidir. Ayrıca diğer dikkat etmeniz nokta kavga eden kedilerinin kulaklarının aldığı yöndür. Evcil ya da sokaktaki tüm kedilerde işaretler bize durumu gösterir.

Kulaklar

Oyun ve enerji atma amaçlı kavgalarda kedilerin kulakları hafiften ileri doğru dik ya da çok az geri şekilde görülür. Heyecanlı ve oyun iştahlarının tavanda olduğunu gösterir. Bu durumda birbirlerine zarar vermezler ve canlarını karşılıklı olarak acıtmazlar. Aksi durum ise işlerin kötüye gideceğini anlayacağınız kısım kulaklarını geri çevirdiklerinde ya ad kafalarının arkasına yapıştırdıklarında kedilerin kavgaya tutuştukları kuvvetli bir ihtimaldir.

Pati ve Tırnaklar

Oyun zamanı kediler tırnaklarını asla çıkarmazlar. Kınında bekleyen kılıç gibi kediler bunu saklama ihtiyacı duyarlar. Bu kavga etmediklerinin en bariz göstergelerinden birisidir. Karşısındakine zarar vermezler. Ancak kedilerin gerçek bir kavgada pençelerini silah gibi kullanmaları ve zarar vermeleri için bunları çıkarmaları gerekmektedir.

Isırma Seviyesi

Kediler oyun oynarken genelde canlarını acıtmayacak şekilde birbirlerini ısırırlar. Bu ısırma sert olmamakla birlikte oyun oynadığı diğer kediyi oyunda tutma amaçlıdır. Olası bir zarar vermeyen kendi aralarındaki ısırma şakaları normal bir harekettir. Bunun tam tersi senaryoda ise kedilerden biri ağlar şekilde miyavlıyor ve hırlıyorsa bir şeylerin ters gittiğinden şüphe edebilirsiniz. Oyun esnasında karşılıklı birbirlerini ısırmaları normal karşılanırken bir kedinin diğerini ısırması diğerinin kaçmaya çalışması ve tıslama sesleri oyun ihtimalinin düşük olduğunu gösterir.

Tüyler

Kavga halinin ve kavganın olduğuna dair kendini en belli eden diğer durum budur. Gerçek bir kavganın gerçekleşeceğini anlamak için kedilerin sırt tüylerinin dikleşmesinden anlaşılabilir. Kendini daha heybetli göstermek ve üstünlük sağlamak isteyen kedilerin yanında kendini tehlike karşısında bulan ve çok daha büyük rakipleri kendisinden uzak tutmak için bu taktik kullanılır. Kuyruk ve sırt kısımdaki tüylerin aşırı şekilde kabartıldığını görüyorsanız ortada bir oyunun olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kavgayı Ayırmak

Kavganın sebebini biliyorsanız bunun önüne önlemler alarak geçmeniz her zaman mümkündür. Kavganın oluştuğu esnada birbirlerine zarar vermeden ayrılmalarını istiyorsanız aşağıdaki maddelerden uygun olanı deneyebilirsiniz.

  • Ses çıkartıp dikkatlerini dağıtın. Elinizi çırpabilir, düdük çalabilir, kapıya vurabilir ya da onların dikkatini kendinize çekecek ve dağıtacak farklı alternatifler oluşturabilirsiniz.
  • Dostlarınızın arasına bir engel yerleştirin. Elinize geçirdiğiniz bir minder olabileceği gibi farklı bir nesne de koyabilirsiniz. Daha sonra kedileri farklı odalara ayırarak sakinleşmelerini bekleyin. Dostlarınızı elinizle ayırmaya çalışmanız o an gözü dönen kediler tarafından zarar görmenize neden olabilir, dikkatli olun!
  • Kavga nedenini anlayıp, öğrenmek çok önemlidir. Yemek ya da tuvalet kabı kavganın nedeni olabilir. Ayrıca kedinizin kızgınlığa girmesi de agresif davranışlar sergilemesinde en büyük problemlerden birisidir. Evcil dostunuzun veteriner kontrolünde, kısırlaştırma protokolüne girmesini sağlamanız, kedilerinizin çok daha sakin bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar