Dünyanın En Asabi ve Atarlı 7 Hayvanı

10.06.2020 13:26:55

Kimi zaman sevimli duruşlarının altında yatan asabiyet ve sinir bazı hayvanların görüntüsüyle tezat oluşturabiliyor. Doğa sürprizlerle dolu ve hayvanlar aleminde çok ilginç durumlar bizleri karşılayabiliyor. Cüsseleriyle orantısız güç gösterisi sunan ve karşısındaki rakibinin ne kadar güçlü olduğuna bakmaksızın cesaretli hareketler sergileyen hayvanlar aleminin bıçkın delikanlılarına hep beraber göz atalım.

1- Afrika Mandası

1.7 metre boy ve 3.4 metre genişliğe ulaşabilen bu memeli hayvan heybetli boynuzlarının da hakkını vermektedir. 900kg'a kadar ulaşabilen bu canlıların erkekleri daha güçlü ve asabidir. Savunmacı olmaları sebebiyle insanlara ve çevredeki her türlü potansiyel tehdide karşı vahşilik göstermektedirler.

2-Balporsuğu

Sevimliliklerinin altında oldukça asabi ve hırçın karakter yatmaktadır. Atar yapma konusunda aslana bile kafa tuttuğu birçok kez belgesellere konu olmuştur. Balı çok sevmesi ismini bu şekilde almasını sağlamış olup, kalın derisi arı sokmasına ya da zehirli kobra ısırıklarına karşı kendisini savunmasını sağlamaktadır. Makam mevki dinlemeden rakiplerine karşı asla geri adım atmamaktadır. Şiddetli geçimsizliğin başkanı olan bu canlı kendi türüyle dahi anlaşamaz.

3-Babun

Oldukça vahşi ve asabi olan bu hayvanlar iri maymun cinsleri arasındadır. Fazlasıyla kavgacı ve kendi aralarında bir hiyerarşi içerisinde yaşamlarını sürdüren Babunların başka gruplarla bölge kavgaları, dişilerini korumak için erkek arası çatışmalar da dahil olmak üzere çok serserilik yaptıkları bilinir. İnsanlarla iyi ilişkileri de bulunan bu hayvanların çok iyi birer hırsız oldukları defalarca kez görüntülere yansımıştır.

4-Gergedan

Kara hayvanlarından sonra filden gelen en büyük canlı olma özelliğini elinde bulunduran Gergedanlar cüsseli ve iri hayvanlardır. 4 metreye kadar uzunluğa sahip olabilen bu hayvanların 2-3 ton ağırlığa kadar çıkabilmeleri ve sivri boynuzları ne kadar güçlü oldukları konusunda bizlere ipucu verecektir. Görme yetileri oldukça zayıf olup, koklama kabiliyetleri çok ileri seviyededir. Tek düşmanları maalesef ki biz insanlar olup, nesilleri tükenme tehlikesi yaşamalarına rağmen boynuzları için avlanmaktadır.

5-Kara Mamba

Son derecede saldırgan ve zehirli bir yılan türü olan Mambalar dünyanın en zehirli yılanlarından birisidir. Ortalama olarak 2.5 metre uzunluğa erişebilmekte olup Afrika anavatanlarıdır. Karada en hızlı sürünebilen olan bu hayvanların tek ısırığındaki zehir 40 insanı öldürebilir. Fazlasıyla agresif olan bu canlılar kendini tehdit altında hissettiği an kaçıp kendini kurtarmak yerine tehdit gördüğü şeye saldırır. Saldırı pozisyonu aldığı zaman ise düşmanın kim olduğu onlar için önemli değildir.

6- Zehirli Ok Kurbağası

Dünyanın en zehirli hayvan listesinde başı çeker fakat onların diğer özelliği aşırı asabi ve kavgacı olmalarıdır. Kendi bölgelerini korumak için kendi ırklarıyla çetin bir kavgaya tutuşurlar. Boyu 2.5-3cm olmasına rağmen ona dokunan insana karşı yaydığı zehirli salgılar kana karıştığı taktirde 1 dakika içerisinde insanı öldürebilir.

7-Komodo Ejderi

Dünyanın en büyük kertenkelesi olan bu hayvanlar 3 metre uzunluğu ve 70-90 kilo aralığına çıkabilir. Oldukça zehirli olan bu hayvanların kendi cüsselerinden büyük hayvanlara saldırıp avlandıkları vahşi doğada görülmektedir. Geyik yaban domuzu av listelerinde başı çekerken yetişkin bir mandayı dahi alt ettikleri görülmüştür. Yılana benzer bir zehirli ısırığa sahip bu büyük kertenkelelerin sık sık insanlara saldırması da kendilerini tehdit altında görmeleri halinde yaşanıyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar