MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklere İsmi Nasıl Öğretilir?

27.02.2020 12:27:03

Eğitimin başlangıcı evcil dostlarımıza yavru iken isimlerini öğretmek ile başlamalıdır. Yavru köpeğinizin ismini anlaması ve öğrenmesi ileri seviyedeki eğitim aşamalarında hem işinizi kolaylaştıracak hem de çok daha kısa sürede başarılı olması konusunda elinizi güçlendirecektir. Yanınızda çok daha uyumlu bir köpek olurken, büyürken sahibiyle iletişimi kuvvetli ve kafası karışmadan gerçekleşecektir. Parklarda, sahil gezintilerinde dahi ismini bilen ve itaat eğitimi istenilen seviyeye çıkmış bir köpeğin tasmasız dahi yanınızdan ayrılmaması mümkündür. İsmini seslenmeniz halinde beden dilinizden, ses tonunuzdan ne yapmasını istemesini rahatlıkla anlayabilir.

Köpeklere İsim Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeğin ismini seçmek, ismini öğretmeden önce bazı ince detaylara dikkat edilmesini gerektiren bir durumdur. Birkaç gün köpeğinizi tanımak, hareketlerini gözlemlemek, heyecanlandığı şeyleri, verdiği tepkileri incelemek isim vermeden önce karakteri hakkında tahlil yapmak isim vermeden önce onu tanımak yapılması ve dikkat edilmesi gereken durum olmalıdır. Birbirinize bu sürede alışabilir, ses tonunuzu, kokunuzu ve yaşam alanını keşfetmesine olanak tanıyabilirsiniz.

Kolay, basit ve rahat anlaşılır bir isim seçmeniz evcil dostunuzun algısının yeni ismini öğrenmesinde oldukça önemlidir. Az harfli ve heceli kısa ama kolay tonlanabilecek isimler, köpeklerin anlaması ve ismini çok daha rahat öğrenmesinde işinizi kolaylaştıracaktır. Günlük hayatta çok sık kullanılmayan ve evcil dostunuzun aklını karıştıracak isimleri tercih etmemek doğru bir hareket olacaktır.

Yavru Köpeklere İsimleri Nasıl Öğretilir?

Doğru ve köpeğinizin karakterine bir isim belirlediniz. Aradan biraz vakit geçti ve birbirinize alıştınız. Artık eğitim ve ismini köpeğinize alıştırma, öğretme vakti geldi. Sessiz, sakin ve köpeğinizin aklının karışmasına neden olabilecek tüm ses ve eşyalardan arınmış bir eğitim alanı hem ismini öğretmekte hem de diğer eğitimlerinde işinizi kolaylaştıracaktır. Köpekler bir şeye kolay odaklanamadıkları ve odakları kısa sürede kaybolduğu için zamanınızı ve eğitim sürenizi her daim verimli kullanın. Gün içerisinde kısa ama tekrarlı eğitimler vermeye çalışın.

Ses tonunuzu vermeye çalıştığınız komut ya da isme göre ayarlayın. Aynı şeyi defalarca tekrarlamayın. Bu kafasının karışmasına neden olurken neyi anlaması gerektiğini güçleştirir. Seslenirken mutluluk ve pozitif enerji yaymanız köpeğinizin de bunu hissetmesini sağlayacaktır.

İsmine tepki verdiğinde onu ödül bisküvileriyle ödüllendirmek, başını okşamak, sevmek veya aferin, bravo gibi ödüllendirici kelimeler kullanmak oldukça önemlidir. Doğru bir şey yaptığını anlaması ve farkına varması ismini anlamasında ona oldukça yardımcı olacaktır.

İsmini öğretme esnasında olumsuz kelimeler ve komutlar kullanmaktan kaçının. Tek bir isim vermek ve devamlı kullanmayacağınız takma isimleri kullanmaktan kaçının. İsmiyle hitap ettikten sonra kaçıp, sizin peşinizden gelmesini sağlayın. Bunu oyun olarak yaparken, ismine yavaş yavaş alışmasını sağlayabilir. İsmini öğrenmesi konusunda, sözlü ve fiziksel şiddet ya da aç bırakma gibi eylemlerin peşine düşmeyin. Yavru köpeklerin bebekten farksız olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar