Kedi Tuvalet Kabının Kokusunu Azaltmak İçin 5 Tüyo

27.02.2020 11:01:58

Kedilerin yavru dahi olsa idrarının ve dışkısının kokması oldukça normal bir durumdur. Beslenme durumu, tuvalet ihtiyacını gidermek için kullandığı kedi kumunun da buna etkisi bulunmaktadır. Tüm bunların yanında bizim de yaptığımız ya da yapmadığımız şeylerin bu potansiyel kokuyu ortadan kaldırma ve hijyen şartlarını sağlama konusunda ekstra yardımcı olabileceği unutulmamalıdır.

Kum kabının ve kumunun çok fazla kokmasını önlemek, kokuyu minimize etmek için bazı tüyolar ve tavsiyelerimiz olmakla birlikte rutin olarak bunları yapmanız, yoğun olarak tuvalet kabından gelecek kokuyu ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. Kedinin idrar ve dışkısı ilk zamanlar çok fazla rahatsız edici koku yaymazken zamanla bu durum artarak rahatsızlık verebilecek seviyeye gelebilir.

  • Kumunuzu Belirli Aralıklarla Tamamen Değiştirin

Satın aldığınız kum ne kadar kaliteli ve pahalı olsa bile kullanım yönergelerini izlemeniz, değişiklik ve temizlik rutinine bağlı kalmanız kokuyu minimum hissetmenize yardımcı olacaktır. Her ne kadar haftalarca sorunsuz kullanılabileceği üzerinde yazsa da kedi sayınıza göre ettiğiniz tecrübeler neticesinde bir kumun günlük temizlense dahi ne kadar ömrünün olduğunu en iyi anlayacak kişiler sizler olacaksınız.

  • Tuvalet Kabını Yıkamayı Atlamayın

Evet her yeni kum değişiminde tuvalet kabını yıkamanız hijyen ve olası çıkabilecek hastalıklara karşı dostunuzu koruma açısından önemlidir. Bunun yanında koku ve pisliği de %100 ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Arap sabunu, normal kalıp sabun ve ılık su kullanmak temizlik esnasında yeterli olacaktır. Kimyasal temizlik ürünleri kullanmamanız, kedinizin alerjik reaksiyon ve rahatsızlık yaşamasına neden olabilir. Her yeni ve temiz kum değişiminde bu temizlik işlemini atlamayın.

  • Kuma Kabının Havalandırılabileceği Uygun Ortama Yerleştirin

Kedinizin, ev ortamındaki diğer aile üyelerinin ve sizin kokunun çok daha az ve minimize edilmesi adına hava alabilecek, kapalı bir ortam yerine, güvenliği sağlanmış bir balkon ya da aile üyelerinin çok sık kullanmadığı evin başka bir odası olmak üzere tuvalet kabını yerleştirmeniz çok daha pratik bir çözüm olacaktır.

  • Mama Seçimine Dikkat!

Bazı mamaların içerikleri nedeniyle sindirim sistemine ve haliyle dışkıya etki ettiği defalarca evcil hayvan sahipleri tarafından belirtilmiştir. Daha önce kullanmadığınız ya da mamanızı değiştirmek istediğiniz bütçeniz doğrultusunda seçeceğiniz mamanın başka evcil hayvan sahipleri tarafından yazılan yorumlarını okumanız işini kolaylaştıracaktır. Bazı mamaların ciddi manada kedilerin dışkısında ağır koku olmasına neden olabileceğini dikkat almanız önemlidir.

  • Kokulu Kedi Kumlarına Bakın

Bazı kedi kumları kendiliğinden parfümlü olup, kediniz dışkı ve idrarını kapatmaya çalıştığında kumdan bu kokuların yayılmasını sağlamaktadır. Portakal, sabun, lavanta, pudra kokulu ve çok sayıda markanın çıkarttığı ürünler olmakla birlikte, evcil dostlarımıza uygun kum parfümlerine de yönelebilirsiniz.

Bu konu hakkındaki videomuzu izlemek için buraya!!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar